Talebanët bëjnë thirrje për më shumë ndihmë pas tërmetit tragjik në Afganistan

schedule15:39 - 25 Qershor, 2022

schedule 15:39 - 25 Qershor, 2022

Furnizimet mjekësore jetike arritën në spitalet të shtunën në zonën e largët të Afganistanit të goditur nga një tërmet që vrau më shumë se 1,000 njerëz këtë javë, ndërsa qeveria talebane e vendit bëri thirrje për më shumë ndihmë ndërkombëtare.

Autoritetet kanë ndërprerë kërkimin për të mbijetuarit në rajonin malor juglindor pranë kufirit pakistanez pas tërmetit të së mërkurës me magnitudë 6.1, i cili gjithashtu plagosi rreth 2,000 njerëz dhe dëmtoi ose shkatërroi 10,000 shtëpi.

Pasgoditjet e së premtes vranë të paktën pesë persona të tjerë në zonën rreth 16 km në juglindje të kryeqytetit, Kabul, dhe stafi mjekësor tha se objektet e shkatërruara të kujdesit shëndetësor po pengonin përpjekjet e tyre për të ndihmuar të plagosurit.

Fatkeqësia është një provë e madhe për qeverinë talebane, të cilët janë shmangur nga shumë qeveri të huaja që kur morën kontrollin e vendit vitin e kaluar për shkak të shqetësimeve për të drejtat e njeriut.

Afganistanit i është hequr ndihma e drejtpërdrejtë ndërkombëtare për shkak të sanksioneve perëndimore, duke thelluar një krizë humanitare në pjesë të vendit edhe para tërmetit të kësaj jave.

Kombet e Bashkuara dhe disa vende të tjera kanë dërguar ndihma në zonat e prekura, ndërsa më shumë pritet të mbërrijnë gjatë ditëve në vijim, dhe talebanët apeluan të shtunën për dërgesa të mëtejshme ndihme për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti.