Sulmet kibernetike, NATO nuk mund të dorëzohet përballë Kinës dhe Rusisë

schedule11:12 - 5 Gusht, 2021

schedule 11:12 - 5 Gusht, 2021

Nga Jonathan Terra, Balkan Insight

Pandemia e fundit globale që ka shkaktuar panik tek të gjithë nuk ka të bëjë me “tregjet e gjësë së gjallë” ose “daljen e virusit nga laboratori”. Një rritje e numrit të bandave kriminale që kryejnë sulme kibernetike të sponsorizuara nga shteti në vendet anëtare të NATO-s është kthyer në një  kërcënimin për sigurinë, për të cilin nuk ka vaksinë në horizont.

Lufta kibernetike është niveli i fundit i luftës moderne dhe duhet të trajtohet si e tillë, raporton abcnews.al

Që nga fushata ushtarake ruse në Gjeorgji në vitin 2008, ishte e qartë  se sulmet kibernetike ishin bërë një element kritik i strategjisë konvencionale të luftës. Në vend të kësaj, marrëzia e Kremlinit në përdorimin e forcës ushtarake për të treguar se Gjeorgjia do të shpërbëhej para se të bashkohej me NATO -n i tronditi të gjithë, ndërsa përpjekjet e BE -së për diplomacinë e menjëhershme të luftës shpërqendruan pjesën tjetër.

Në fund të shkurtit 2014, Rusia filloi një fushatë ushtarake shumëvjeçare në Ukrainë, e cila i dha kuptim “luftës hibride”, duke u bërë kështu vendi i preferuar i Kremlinit për armët e luftës kibernetike në mbështetje të agresionit ushtarak konvencional.

Hakerat ushtarakë rusë, përfshirë disa aktualisht nën aktakuzë nga SHBA-ja shpejtuan luftën e tyre kibernetike kundër Ukrainës.  Ata hakuan qeverinë, rrjetet logjistike financiare, energjetike dhe globale. Kostoja totale e vlerësuar e riparimit të dëmit ishte 10 miliardë dollarë.

Një ekspert i Sigurisë Kibernetike të Marinës Amerikane, i cili iu referua Ukrainës si një “hapësirë ​​zjarri” për testimin e armëve kibernetike ruse, pohoi se: “[NotPetya] ishte sulmi më i rëndë në histori , i një shkalle dhe kostoje që do të tejkalonte shumën e një raketë të lëshuar nga Donbas në Kiev. ”

 

Në kontrast me përgjigjet vendimtare ndaj shpikjes së armëve moderne të shkatërrimit në masë (Protokolli i Gjenevës i vitit 1925 dhe Traktati për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore i vitit 1968), rritja e shpejtë e armëve kibernetike të teknologjisë së lartë ka shkaktuar konfuzion, pavendosmëri dhe paraliza. Kjo ka inkurajuar përdorimin e tyre pa u ndëshkuar, pavarësisht potencialit të tyre për të shkaktuar shkatërrim në masë.

Shkalla e vjedhjes së të dhënave të klasifikuara dhe dëmi i mundshëm i sigurisë kombëtare nuk u vlerësua dot. Senatori amerikan Richard Durbin iu referua sulmit si ” një shpallje lufte “.

Sulmi ransomware me bazë në Rusi në Gazsjellësin Kolonial, i cili furnizon afërsisht gjysmën e të gjithë karburantit të përdorur në Bregun Lindor të SHBA-së, shkaktoi një mbyllje gjashtë-ditore në fillim të majit, e cila rezultoi në një goditje akute të furnizimit dhe të benzinës.

Ai ishte sulmi më i keq kibernetik në sektorin e karburantit në historinë e SHBA-së. Jo shumë kohë pasi Colonial pagoi një shpërblim prej 4.4 milion dollarësh për të deshifruar të dhënat e tyre të vjedhura, një grup tjetër famëkeq i ransomware me bazë në Rusi, REvil, sulmoi furnizuesin më të madh të mishit në botë , i cili më fund pagoi 11 milion dollarë për të rimarrë të dhënat e vjedhura.

Sulmi më i madh i ransomware që ka ndodhur ndonjëherë ndodhi në fillim të korrikut kur REvil shfrytëzoi një defekt sigurie në softuerin Kaseya, i cili shkatërroi rrjetet e rreth 800 deri në 1.500 kompanive në 17 vende, raporton abcnews.al

Kërkesat për dëmshpërblim shkonin nga 45,000 deri në 5 milionë dollarë. Menjëherë pas incidentit, Presidenti Biden i tha Vladimir Putinit se SHBA-ja nuk do t’i cilësonte më sulmet ransomware me origjinë nga Rusia si vepra kriminale por si kërcënime të sigurisë kombëtare që mund të rezultojnë në hakmarrje.

Disa ditë pasi Biden paralajmëroi Putinin se Kremlini duhet të ndërmarrë veprime kundër bandave ransomware, REvil u zhduk . Ndërsa është e pamundur t’i atribuohet kjo paralajmërimit të Biden, dhe mbyllja mund të jetë një ndërprerje e thjeshtë nga krimi kibernetik para se REvil të ndryshojë identitet, blerja e papritur e Kaseya të një çelësi  deshifrimi nga një “palë e tretë e besuar” ngre pyetje në lidhje me të ardhmen e ransomware  dhe presionin që Kremlini mund të ketë ushtruar mbi të.

Administrata Biden iu përgjigj hakimit të SolarWinds – një akt i madh spiunazhi që synonte sistemet kompjuterike të qeverisë amerikane – me sanksione ekonomike dhe diplomatike . Por ekspozimi i ekonomisë ruse ndaj Shteteve të Bashkuara mbetet i ulët dhe stimujt për individët dhe institucionet e sanksionuara për të vazhduar luftën kibernetike në Ukrainë dhe për të dëmtuar NATO -n dhe BE -në me destabilizimin e sulmeve kibernetike mbeten të larta.

Pavarësisht fjalëve të vështira, kjo thjesht riafirmon një politikë të përzier strategjike dhe të paqartë të menaxhimit të krizave, kontrollit të dëmit dhe ndoshta hakmarrjes – por vetëm “në rrethana të caktuara”.

Një CCDP efektive në vend të kësaj do të përcaktonte qartë se ku ndodhen kufijtë e pacenueshëm kombëtarë në hapësirën kibernetike. Qasja gjithnjë e më agresive e Kinës ndaj luftës kibernetike -e cila ka evoluar kohët e fundit nga një model i vjedhjes së teknologjisë  të stilit rus duke përdorur një gamë të gjerë të hakerave vendas me aftësi të larta që sulmojnë pa kufizime-i jep kontekst të mëtejshëm urgjencës për të parandaluar efektet  kibernetike.

Ne kemi një zgjedhje: aleanca demokratike transatlantike ose do të parandalojë fuqishëm agresionin potencialisht të kushtueshëm në çdo konflikt, përfshirë hapësirën kibernetike, dhe do të mbrojë vlerat në dy luftëra botërore dhe konflikte të tjera të shumta të përgjakshme që nga viti 1945; ose ne do t’i dorëzohemi sulmit aktual ndaj normave liberale demokratike nga Rusia , Kina dhe aleatët e tyre oportunistë, dhe do të pranojmë vizionin e tyre për një botë post-liberale, post-demokratike , ndërsa heqim dorë nga arti i ri i luftës moderne.

Përktheu Sonila Backa-abcnews.al