Sulm racist në Turqi, masakrohet familja kurde me 7 anëtarë

schedule00:03 - 31 Korrik, 2021

schedule 00:03 - 31 Korrik, 2021

Një sulm i paprecedent ndodhi mbrëmjen e sotme në Konya të Turqisë, ngjarje që rrezikon të shkaktojë mjaft probleme në vijim.

Mediat turke raportojnë për ekzekutimin e 7 anëtarëve të një familje kurde në Konya.

Paraprakisht dyshohet se sulmi u krye nga grupi nacionalist “Ujqërit Gri” dhe ka prapavijë etnike.

Më herët familja kurde u sulmua nga i njëjti grup që ishin edhe fqinjë me ta.

Gjatë sulmit ata rrahën familjarët dhe u shoqëruan në polici, ndërsa sot u rikthyen duke i ekzekutuar të gjithë. /abcnews.al