Sulm kamikaz në Kabul, 57 viktima dhe mbi 119 të plagosur

schedule11:36 - 22 Prill, 2018

schedule 11:36 - 22 Prill, 2018

57 persona janë vrarë dhe mbi 119 të tjerë mbetën të plagosur nga një sulm kamikaz në Kabul të Afganistanit. Lajmi është konfirmuar nga mediat lokale. Mësohet se një person hodhi veten në erë në afërsi të shumë personave që ishin mbledhur pranë një qendre për regjistrimin electoral në pjesën perëndimore të qytetit. Sulmi ka ndodhur në në zonë me shumicë shija.

Afganistani që prej 14 prillit ka nisur regjistrimin e votuesve për zgjedhjet legjislative që do të mbahen në tetor. Megjithatë, ngjarja e fundit ka treguar se ka probleme të mëdha sigurie për qytetarët. Ndërkohë, sulmi terrorist është marrë përsipër nga ISIS./abcnews.al