Studimi: Stërvitja e rregullt ul rreziqet e Covidit të rëndë

schedule11:40 - 14 Prill, 2021

schedule 11:40 - 14 Prill, 2021

Të qenit vazhdimisht aktiv lidhet ngushtë me një rrezik të zvogëluar të Covidit të rëndë, sipas një studimi të publikuar të martën.

Studimi Kaiser Permanente, botuar në Revistën Britanike të Mjekësisë Sportive, shqyrtoi gati 50,000 të rritur me Covid1-. Hulumtimi zbuloi se ata që kryen të paktën 150 minuta në javë aktivitet fizik të moderuar deri në të fuqishëm, treguan intenca dukshëm më të ulëta të shtrimit në spital dhe vdekje si pasojë e Covid-19, informon abcnews.al.

Aktiviteti fizik rrit sistemin imunitar dhe zvogëlon inflamacionin sistematik, duke rritur kështu shëndetin pulmonar dhe kardiovaskular si dhe duke përmirësuar shëndetin mendor.

 

Me të gjitha ato përfitime që sjell stërvitja e rregullt, nuk është për t’u habitur që aktiviteti fizik zvogëlon ashpërsinë e simptomave të Covid.

Për të arritur pragun e stërvitjes 150-minutëshe gjatë një jave, ju duhet të ushtroni pak më pak se 22 minuta në ditë. Për dikë që nuk ushtron rregullisht, kjo mund të tingëllojë disi e vështirë. Por 22 minuta në ditë nuk do të thotë të regjistroheni në palestër, të investoni në një punë rutine ose të riformuloni plotësisht orarin tuaj, informon abcnews.al.

Me strategjitë e duhura, ju mund të përmbushni qëllimin tuaj të përditshëm të ushtrimeve me shumë pak prishje të stilit tuaj të jetës, i cili është i rëndësishëm për të qenë në gjendje të mbani nivelin e aktivitetit tuaj të ri.

Ju mund të bëni ecje të rregullta ditore, të ndani stërvitjen në fasha të ndryshme orari, të stërviteni në mënyrë të zgjuar dhe jo gjatë, të lozni së bashku me fëmijët ose të ndiqni aktivitetin tuaj./e.b-abcnews.al