Stoltenberg Kosovës: Nisma për krijimin e ushtrisë, në kundërshtim me rekomandimet

schedule22:51 - 5 December, 2018

schedule22:51 - 5 December, 2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka këshilluar Prishtinën sa i përket formimit të ushtrisë. Ai thotë se kjo nismë e Kosovës vjen në një kohë të pa përshtatshme, dhe është në kundërshtim me rekomandimet e shumicës së vendeve të cilat janë pjesë e NATO-s.

Kreu i Aleancës ushtarake thotë se një nismë e tillë mund të ketë impakt serioz negativ në rrugën e integrimeve Euro-Atlantike për Kosovën. Qeveria e Kosovës kohë më parë u ka dhënë dritën jeshile tri projektligjeve për shndërrimin e Forcave të Sigurisë në Ushtri. Me 14 Dhjetor të këtij viti pritet të mbahet seanca në të cilën do të votohen këto tri projektligje për formimin e ushtrisë së Kosovës./abcnews.al