Sporti që vret epshin

schedule22:34 - 18 Tetor, 2021

schedule 22:34 - 18 Tetor, 2021

Edhe pse shumë studime kanë treguar se stërvitja rrit epshin, ekziston një sport që mund ta “vrasë” atë.

Ka shumë butona që aktivizojnë epshin dhe ndër to është edhe aktiviteti fizik. Sidoqoftë, ekziston një sport që, ndoshta për shkak të pozicionit dhe mekanikës së trupit, duket se është armiku i epshit.

Hulumtimet e fundit kanë zbuluar një lidhje të qartë midis rënies së epshit të grave dhe stërvitjes në biçikletë. Arsyeja është e thjeshtë: presioni i ushtruar nga shalë ndikon në zonën e perineumit, e cila ndodhet midis vaginës dhe anusit, duke shkaktuar një ulje të ndjeshmërisë së kësaj zone. Nëse, në fakt, timonet e biçikletës vendosen më poshtë se shala, presioni i ushtruar në zonën perineale është edhe më i madh. Qëndrimi i përkulur e përkeqëson situatën.

Për ata që kanë probleme me epshin e tyre dhe duan të vazhdojnë biçikletën, ka disa zgjidhje. Ata duhet të qëndrojnë drejt në biçikletë, të rregullojnë timonin më lart se shala dhe të zëvendësojnë shalën me një jo aq të fortë. Kujtojmë që kërkime të tjera kanë treguar një lidhje midis seksualitetit mashkullor dhe çiklizmit, i cili duket se është shkaku i mosfunksionimit erektil.

Siç e shohim, askush nuk shpëton nga shalët e biçikletës!/abcnews.al