Spitali Hygeia trajton suksesshëm këmbën diabetike

schedule19:25 - 7 Qershor, 2021

schedule 19:25 - 7 Qershor, 2021

Spitali Hygeia Tiranë vazhdon të ofrojë shërbime risi dhe konform standarteve bashkëkohore në shërbim të shëndetit të pacientëve.

Pacienti i moshës 60 vjec, i cili prej kohësh vuante nga Diabeti, prej një muaji ankonte për dhimbje të forta të këmbës, kjo si pasojë e bllokimit të arteries femorale të këmbës, dhimbje këto që bënin që pacienti të ndihej i sfilitur nga dhimbja dhe pagjumësia.
Në momentin e paraqitjes në Spitalin Hygeia situata e tij paraqitej shumë serioze dhe pacienti rrezikonte deri në amputacion (prerje) të këmbës.
Pas konsultës së specializuar kryer nga shefi i Departamentit të Kardiologjisë dr.Maksim Llambro pacienti iu nënshtrua një ndërhyrje miniinvazive me anë të së cilës u realizua zhbllokimi (hapja) e arteries së bllokuar nëpërmjet vendosjes së një stenti. Sajë profesionalizmit dhe eksperiencës së ekipit të mjekëve nën drejtimin e Dr. Maksim Llambro, proçedura rezultoi e suksesshme dhe pacienti është në fazë rekuperimi.
Për t’u lidhur me mjekët kardiologë të Spitalit Hygeia kontaktoni: 04 23 90 000. /abcnews.al