Sot është Dita Ndërkombëtare e Birrës, si lindi kjo festë e veçantë

schedule16:38 - 5 Gusht, 2022

schedule 16:38 - 5 Gusht, 2022

Dita Ndërkombëtare e Birrës, e festuar çdo vit të premten e parë të gushtit, filloi nga një burrë nga Kalifornia dhe disa miq në vitin 2008.

Festa fillimisht festohej çdo 5 gusht, por u ndërrua në vitin 2013 për t’u siguruar që festa binte gjithmonë të premten.

Dita Ndërkombëtare e Birrës u themelua në vitin 2008 nga Jesse Avshalomov dhe disa miq në Santa Cruz, Kaliforni. Avshalomov tha se ai dhe bashkëthemeluesit e tij përhapën popullaritetin e festës duke kontaktuar baret lokale. Pushimi gradualisht u bë në fillim në të gjithë Kaliforninë jugore dhe më pas u përhap në mbarë botën përmes internetit.

Faqja zyrtare e festës thotë se qëllimet e saj janë të trefishta: “Të mblidhemi me miqtë dhe të shijojmë shijet që është birra, të festojmë burrat dhe gratë e përkushtuara që prodhojnë dhe shërbejnë birrën tonë dhe për të bashkuar botën duke festuar me birra në të të gjitha kombeve dhe kulturave në këtë ditë të mrekullueshme”./abcnews.al