Sllovakia akuzon Rusinë për ndërhyrje në zgjedhje

schedule17:45 - 2 Tetor, 2023

schedule 17:45 - 2 Tetor, 2023

Ministria e Jashtme e Sllovakisë njoftoi sot se kishte thirrur një zyrtar të ambasadës ruse për të protestuar ndaj deklaratave të bëra nga kreu i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR) Sergei Naryskin.

Në deklaratën e tij ai tha se komentet e rreme, ishin bërë në prag të zgjedhjeve parlamentare të mbajtura të shtunën në Sllovaki, kur kishte një moratorium mbi informacionet që mund të përfitonin ose dëmtonin kandidatët.

“Drejtoria e Diplomacisë proteston ashpër kundër deklaratës së rreme të shërbimeve sekrete ruse, e cila vë në pikëpyetje integritetin e zgjedhjeve të lira dhe demokratike në Sllovaki”, thuhet në njoftimin e ministrisë.

“Ne e konsiderojmë një dezinformim të tillë të shpërndarë qëllimisht si ndërhyrje të papranueshme nga Federata Ruse në procesin zgjedhor.”

Në deklaratën e saj, Ministria e Punëve të Jashtme i bën thirrje Rusisë të ndalojë të gjitha aktivitetet e dezinformimit që synojnë Sllovakinë.

Ndërkohë, Moska do të monitorojë zhvillimet në Sllovaki pas fitores në zgjedhjet e së shtunës të partisë së udhëhequr nga Robert Fitzow, një politikan që kundërshton marrëveshjen e Bashkimit Evropian për të armatosur Ukrainën, tha sot Kremlini.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se çdo politikan në Evropë që mendon për interesat e vendit të tij etiketohet menjëherë si pro-rus.

Presidenti i Sllovakisë ngarkoi sot populistin Robert Fico të formonte një qeveri të re pasi partia e tij, Smer-SD, fitoi zgjedhjet parlamentare të së shtunës në vend. “Detyra e kreut të shtetit është të respektojë rezultatin e zgjedhjeve demokratike dhe në të njëjtën kohë të sigurojë funksionimin e duhur të institucioneve tona”, tha Zuzana Tsaputova.

Fitzo u emërua kryeministër dhe iu dha dy javë për të negociuar formimin e një qeverie koalicioni pasi partia e tij fitoi, por nuk arriti një shumicë në parlament.