Skandali/ Mbi 50 eurodeputetëve u vidhen zyrat në Parlamentin Evropian gjatë karantinës

schedule01:42 - 2 Korrik, 2020

schedule 01:42 - 2 Korrik, 2020

Të paktën 50 eurodeputetë u janë vjedhur kompjuterat, tabletët dhe sende të tjera nga zyrat e tyre në Parlamentin Evropian gjatë mbylljes nga koronavirusi, raporton Politico.eu.

Vjedhjeve duket se ka ndodhur kryesisht ndërsa ndërtesa ishte praktikisht e zbrazët, me hajdutë që kanë kontrolluar dokumente dhe kanë kontrolluar dollapë në zyrat e eurodeputetëve për të marrë sende të vlefshme. Deputeti gjerman Nico Semsrott, i cili kishte dy laptopë të vjedhur, tha se është i zhgënjyer nga mungesa e përgjigjes nga Drejtoria e Përgjithshme e Parlamentit Evropian për Sigurinë, e njohur si DG SAFE.

“Ky është një skandal i madh dhe nuk e di pse të gjithë po e mbyllin gojën,” – i tha ai POLITICO-s. “Ne jemi shumë të sigurt se hajdutët kaluan nëpër të gjitha gjërat tona, pasi dukeshin mjaft të çrregullta”  – tha Semsrott, duke shtuar se ai kishte marrë raporte nga 40 deri në 100 eurodeputetë që zyrat e tyre ishin vjedhur.

Semsrott paralajmëroi kolegët në lidhje me vjedhjet në një e-mail grupi të hënën (29 qershor) dhe postoi një video në YouTube duke treguar sesi hajdutët hapnin sirtarin e tavolinës para se të përdornin një çelës brenda për të hapur një dollap që përmbante kompjuterët.