Si u plagos Ardit Kërtusha te lokali i Noizyt, autori iu afrua dhe e qëlloi, para një muaji janë rrahur

schedule15:35 - 16 Maj, 2022

schedule 15:35 - 16 Maj, 2022

Ish-kandidati për kreun e PS në Durrës Ardit Kërtusha ka qenë duke pritur disa persona në ambientet e jashtme te lokalit të Noizyt kur u plagos me armë zjarri ditën e sotme.

Abc mëson se autori i është afruar dhe fillimisht kanë debatuar. Më pas ai e ka qëlluar Kërtushën me armë në këmbë.

Zanafilla e këtij sherri është nisur para një muaji, kur autori dhe Kërtusha janë rrahur me njëri tjetrin. Policia e ka identifikuar autorin dhe është vënë në ndjekje të tij.

Lexo edhe: Të shtënat me armë te lokali i Noizyt në Durrës, çfarë ndodhi pas sherrit

Kërtusha ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën. 31 vjeçari është pjesë e PS që prej shumë vitesh. Përplasja mes tij drejtuesve të lartë socialistëve në Durrës nisi në tetor të vitit 2019, kur ai shprehu dëshirën për të kandiduar për kryetar i PS në zgjedhjet që u mbajtën në Janar, 2020.

Lexo edhe: Të shtëna me armë te lokali i Noizy-t, kush është ish-kandidati për kreun e PS në Durrës që u plagos

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes.

/abcnews.al