Si t’i lyeni flokët vetë në 5 hapa të thjeshtë

schedule14:30 - 3 Dhjetor, 2021

schedule 14:30 - 3 Dhjetor, 2021

Me kushtet që mbizotërojnë në vendin tonë, e sigurta është se nuk mund të vizitosh një parukeri apo qendër bukurie. Pra, është koha për të ndryshuar zakonet tuaja qoftë edhe për një kohë dhe të mësoni të kujdeseni për veten. Pra, le të fillojmë me flokët tanë. Merr një tas dhe një furçë dhe bëhu gati!

Hapi 1: Përgatitja e flokëve

Fillimisht duhet të keni parasysh që në mënyrë që boja të kapet më mirë por edhe të shmangni kruajtjen e padëshiruar dhe të bezdisshme në lëkurën e kokës, duhet t’i lini flokët të paprekur për 2-3 ditë. Vajrat natyralë do të veprojnë si barrierë perfekte për këtë kruajtje. Në fakt, nëse keni flokë dhe lëkurë të ndjeshme, është mirë të zgjidhni një bojë pa amoniak , e cila është më miqësore se normalja për lëkurën.

Hapi 2: Provoni bojën

Ky test padyshim duhet të bëhet në një zonë të vogël në skajet e flokëve. Në këtë mënyrë do të shihni se si boja reagon me cilësinë e flokëve tuaj. Gjithashtu, ky hap do t’ju ndihmojë të shihni se sa kohë duhet që flokët tuaj të fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe të “reagojnë” ndaj produktit. Plus, ju do të jeni në gjendje të zbuloni tokën që rezulton, nëse dëshironi.

Hapi 3: Lexoni udhëzimet

Është shumë e rëndësishme që të lexoni etiketat dhe udhëzimet e produktit në kutinë e bojës. Në fakt, secila prej tyre ndjek teknika dhe hapa të ndryshëm ndaj është mirë t’i njihni përpara se të vazhdoni me këtë proces.

Hapi 4: Ndiqni rregullat e higjienës

Sigurohuni që të vishni dorezat e posaçme që janë në kuti për të mos ndotur duart, ndërkohë që është shumë e rëndësishme të vishni një bluzë të vjetër që nuk ju shqetëson nëse ndotet, si dhe një peshqir të vjetër në qafë ose. një copë e madhe najloni për t’u mbrojtur. Përzieni bojën në një tas të thellë dhe filloni!

Hapi 5: Lëreni rrënjën për në fund

Së pari, do t’ju duhet një furçë e veçantë, ndërsa shumë pako vijnë me një aplikues boje ose furçë. Kapni tufat tuaja një nga një. Filloni duke përhapur bojën pak poshtë rrënjës dhe duke shkuar në skajet. Sigurohuni që të shkojë kudo dhe qimet më të vogla të jenë të mbuluara. Rrënja do lihet për në fund sepse shumë thjesht nxehtësia që zhvillohet në lëkurën e kokës ndihmon që flokët në atë pikë të ndryshojnë më shpejt ngjyrën. Pra, kur të keni mbaruar me të gjitha tufat, kthehuni te rrënjët. Lyejini me shumë kujdes dhe jeni gati.

Po për kohën që do ta lini bojën në flokë? Kjo varet qartë nga produkti i çdo kompanie dhe udhëzimet që janë shkruar në të, por edhe nga performanca e ngjyrave që dëshironi të arrini./abcnews.al