Si të kujdeseni për tatuazhin tuaj të ri sipas ekspertëve

schedule21:16 - 10 Nëntor, 2021

schedule 21:16 - 10 Nëntor, 2021

Gjashtë artistë tatuazhesh ndajnë praktikat më të mira për trajtimin e një tatuazhi të freskët.

Sado emocionues të jetë një tatuazh i ri, ka shumë gjëra që duhet dhe nuk duhet të bëni për ta mbrojtur atë. Fakti që tatuazhet janë të përhershme, do të thotë se kujdesi i mirë është shumë i rëndësishëm si gjatë procesit të shërimit ashtu edhe për shumë vite më pas. Kujdesi i pamjaftueshëm ose i pasaktë mund të çojë në rezultate të paqarta ose të këqija, infeksion apo edhe nevojë për heqje me lazer.

Më pak është më shumë

Kur bëhet fjalë për kujdesin për një tatuazh të ri, është më mirë të ndiqni një qasje të thjeshtë “më pak është më shumë”. “Unë mendoj se njerëzit priren ta teprojnë,” thotë aristi i tatuazheve të famshëm Dr. Woo. “Ata mendojnë se duhet të përpiqen në mënyrë aktive t’i trajtojnë tatuazhet e tyre me kremra antibakterialë ose produkte me shumë përbërës. Lëreni natyrën të bëjë punën e saj dhe lëreni të shërohet vetë. Jepini tatuazhit tuaj shumë oksigjen dhe lëreni të shkojë, sa më pak të bëni, më mirë do të shërohet”.

Për hir të thjeshtësisë, duhet ta mbani zonën të pastër dhe të hidratuar. Për pastrim, gjithçka që ju nevojitet është pak ujë i ngrohtë dhe sapun pa aromë.

Dita e parë/javët e para

Ju mund të dëshironi të shijoni tatuazhin tuaj të ri menjëherë, por mos nxitoni për ta zbërthyer atë. “Lëreni të mbuluar me mbrojtjen e aplikuar nga artisti i tatuazheve për tre deri në katër orë”, rekomandon artistja e tatuazheve Minka Sicklinger. Më pas, rekomandohet të hiqni mbulesën dhe të lani butësisht zonën me një sapun të thjeshtë dhe pa aromë. Pas pastrimit të zonës, thajeni butësisht me një peshqir letre të pastër dhe të thatë.

Pas dushit ose pastrimit të tatuazhit në ditën e dytë, tatuazhi duhet të thahet në ajër përpara se të aplikohet një shtresë e hollë e pomadës terapeutike. Koha që duhet që tatuazhi të zhvishet do të varet nga madhësia, detajet dhe vendndodhja, por në përgjithësi, do të jetë rreth tre ditë. Pasi të jetë formuar kakado, kaloni në fazën tjetër të trajtimit. Për kujdesin e mëvonshëm mund t’i përmbaheni programit tuaj të përditshëm të pastrimit dhe hidratimit, por pomadën më të rëndë terapeutike mund ta zëvendësoni me një locion.

Pika e tatuazhit tuaj do t’ju tregojë gjithashtu se si dhe sa shpesh kujdeseni për të. Zonat me lëvizje më shumë se normale, si bërryli i brendshëm ose pjesa e pasme e gjurit, si dhe gishtat e këmbëve, do të kenë nevojë për hidratim shtesë gjatë procesit të shërimit. Përveç kësaj, çdo zonë që zakonisht mbulohet me veshje të ngushta do të ketë nevojë për pak hapësirë ​​shtesë për frymëmarrje pas takimit.

Çfarë duhet të shmangni

Drita e diellit mund ta dobësojë tatuazhin, kështu që është padyshim një ide e mirë ta mbani atë plotësisht larg diellit, veçanërisht pasi nuk mund të aplikoni ende krem ​​kundër diellit në zonë pa shkaktuar irritim. Nëse tatuazhi juaj është në krahun tuaj dhe planifikoni të dilni, lidhni rreth tij një fashë ose vishni një këmishë me mëngë të gjata.

Gjithashtu shmangni lagjen e zonës, përveçse kur e lani. “Kur një tatuazh shërohet, është shumë e rëndësishme të shmangni zhytjen e tij në ujë”, thotë Dr. Woo. “Pra, mos bëni banjë apo not dhe relaksohuni kur bëhet fjalë për ushtrime – djersa shtyn bakteret në lëkurë, gjë që çon në infeksione”.

Është gjithashtu shumë e rëndësishme që të mos ngacmoni apo gërvishtni tatuazhin tuaj. Nëse kruajtja është e padurueshme, gjëja më e mirë për të bërë është ta prekni derisa të ndalojë.

Kujdesi për tatuazhin

Pas Shërimit nuk duhet të përfundojë pasi të jenë shëruar . Për të siguruar që ajo të mbetet sa më e gjallë dhe e pastër me kalimin e kohës, duhet të bëni një përpjekje për ta mbajtur lëkurën tuaj sa më të shëndetshme. Mbajtja e lëkurës tuaj të hidratuar dhe të mbrojtur me krem ​​kundër diellit është më e mira për tatuazhin tuaj dhe lëkurën tuaj në përgjithësi.

Dielli dhe tatuazhet nuk janë miq dhe ekspozimi i tepërt pa krem ​​kundër diellit mund të shkaktojë zbehje, çngjyrosje dhe turbullim. Dielli i ngrohë tatuazhet tuaja ndërsa lëkura juaj plaket, ndaj nuk duhet të neglizhoni aplikimin e kremit kundër diellit me SPF 50.

Pavarësisht se sa mirë kujdeseni për lëkurën tuaj, duhet të keni parasysh se është e pashmangshme që tatuazhi juaj të ndryshojë disi me kalimin e kohës. Gjithmonë do të ketë një zbehje me kalimin e kohës, por kjo është pjesë e procesit. Lëkura është gjithmonë e gjallë dhe në ndryshim, kështu që çdo gjë në të si një tatuazh, gjithashtu mund të ndryshojë me kalimin e kohës./abcnews.al