Si ta forconi imunitetin ndaj koronavirusit?

12:40 | 25/03/202012:400

Nuk ka asnjë ushqim magjik ose pilulë që forcon sistemin tonë  imunitar dhe që mund  të na mbrojë nga koronavirusi. Por ka mënyra për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të funksionojë në mënyrë  të duhur, të cilat mund të ndihmojnë për të qënë  të shëndetshëm dhe t’ju japin një sens kontrolli në një kohë të pasigurt.

Një nga mënyrat më të mira për të qëndruar të shëndetshëm është të konsumoni një dietë ushqyese. Mund ta filloni më një dozë fillestare të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve që forcojnë imunitetin, mbushni gjysmën e pjatës tuaj me perime dhe fruta.

Këtu janë disa lëndë ushqyese kryesore që luajnë një rol në imunitetin, dhe burimet ushqimore të tyre:

1.Karrota, lakër jeshile dhe kajsi për beta karoten

2.Portokall, luleshtrydhe dhe brokoli për Vitaminë C

3.Vezë, djathë dhe kërpudha për Vitaminë D

4.Fasule, arra, drithëra dhe ushqime deti për zink

5.Qumësht, vezë, arra për më shumë  proteina

6.Banane, fasule për fibra

7.Ujë, fruta, supë për hidratim./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono