Si qëndruan britanikët mes lotësh në sheshe e dyqane për të parë Mbretëreshën duke dalë për herë të fundit nga Pallati Buckingham

schedule21:57 - 14 Shtator, 2022

schedule 21:57 - 14 Shtator, 2022

Mijëra britanikë kanë mbushur gjatë ditës së sotme “Hyde Park”, ndërsa të tjerë janë grumbulluar në bare të mbushura plot dhe kanë qëndruar solemnisht në heshtje në dyqanet e mallrave për të parë sesi arkivoli i Mbretëreshës u largua nga Pallati Buckingham. Kjo do të jetë edhe hera e fundit që monarkia britanike del nga Pallati Mbretëror.

Mail Online raporton se emocionet ishin te forta në parkun qendror të Londrës, ndërsa qytetarët shihnin në ekranet e mëdha sesi Mbreti Charles III dhe anëtarë të tjerë të familjes mbretërore, përfshirë djemtë e tij princat William dhe Harry, ecnin pas arkivolit të Mbretëreshës për në Westminster Hall.

Disa spektatorë u panë duke fshirë lotët gjatë procesionit 38-minutësh të arkivolit në Westminster Hall, ku do të qëndrojë për katër ditë deri në mëngjesin e funeralit të saj shtetëror më 19 shtator.

Diku tjetër, njerëzit u panë duke u mbledhur rreth ekraneve televizive në bare të mbushura, zyra dhe dyqane të mëdha, ndërsa procesioni, i cili filloi saktësisht në orën 14:22, vazhdoi përgjatë The Mall, Horse Guards Road, përgjatë Paradës së Gardës së Kuajve dhe në Whitehall në Sheshin e Parlamentit dhe në Pallati i Westminsterit.

Tërhequr mbi një karrocë armësh të Artilerisë Mbretërore të Kuajve të Trupave të Mbretit, arkivoli ishte i veshur me një standard mbretëror dhe i stolisur me kurorën e paçmuar, vezulluese të Shtetit Imperial. /abcnews.al/