Si ndikon gjalpi në shëndetin e lëkurës

schedule08:12 - 14 Maj, 2022

schedule 08:12 - 14 Maj, 2022

Çdo femër ëndërron për një lëkurë perfekte dhe rinore, prandaj është e gatshme të ndjekë hakimet e ndryshme që gjen, kryesisht, në rrjetet sociale të njohura, si TikTok dhe Instagram. Megjithatë, ekziston një truk i zgjuar që është padyshim efektiv.

Si ndikon në shëndetin e lëkurës

Prandaj, gjalpi provon të jetë i dobishëm për lëkurën tuaj, pasi mund t’ju ndihmojë ta bëni lëkurën tuaj më të shëndetshme falë vitaminës E, një lëndë ushqyese që minimizon dëmtimet nga dielli, zvogëlon inflamacionin dhe shëron plagët. Edhe kjo nuk është e vetmja vitaminë e dobishme për lëkurën që gjendet në gjalpë.

Sipas Healthline, një lugë gjelle gjalpë siguron 11% të marrjes së rekomanduar ditore (RDI) të vitaminës A. Një studim i vitit 2013 i  botuar në Journal Health Eye Community thekson se vitamina A ka nevojë trupi për të ruajtur integritetin dhe funksionin e indeve sipërfaqësore. Një vitaminë e tretshme në yndyrë, vitamina A nxit riprodhimin e qelizave të lëkurës, ndërsa, forma kryesore e vitaminës A është retinoli, një përbërës popullor në serume, kremra dhe produkte të tjera të kujdesit të lëkurës./abcnews.al