Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së, Rama: Mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërinë të shkēlqejë

schedule14:30 - 6 Dhjetor, 2019

schedule 14:30 - 6 Dhjetor, 2019

Kryeministri Rama ndodhet në Sllovaki bashkë me Ministrin e Jashtëm Gent Cakaj për të marrë drejtimin e OSBE-së.

Rama paraditen e sotme ka postuar një video, para fillimit të  mbajtjes së  fjalës për marrjen e kryesisē sē OSBE për vitin 2020, teksa diskuton me këshilltarin e tij për mediat, Endri Fugën, në lidhje me fjalën që do të mbajë, në prani të të gjithë vendeve të tjera, të cilat do të jenë nën kryesimin e Shqipërisë këtë vit.

“Nder dhe pērgjegjësi e madhe drejtimi i kësaj organizate ndërkombëtare të dorës së parë, si edhe mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërisë të shkēlqejë në krye të punëve të mëdha e të sfidave të posaçme të OSBE”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

Në fjalën e mbajtur përpara ministrave të OSBE-së, përfaqësues të 57 vendeve,  tij, kryeministri Edi Rama e konsideroi një moment historik dhe inspirues për vendin.

Ne kemi marrë vendim për sa i përket të ardhmes së vendit tonë sesi e shohim të ardhmen në vitet e ardhshme, shpresoj te iniciativa jonë me partnerët për të vijuar bashkëpunimin. Ka shumë vendime kyçe me të cilat ne nuk kemi marrëveshje të qëndrueshme. Ka në fakt shumë çështje që kanë të bëjnë jo vetëm me termat e politikës, por edhe sigurisë. Shohim edhe në këtë tryezë ka qasje të ndryshme. Do të bëjmë të pamundurën për të parë përpara. Ky është një moment historik dhe inspirim për vendin tonë. Kjo lidhet me marrëdhëniet e mira me anëtarët dhe mikpritje që karakterizon Shqipërinë. Edhe një tjetër element i rëndësishëm i Shqipërisë është harmonia fetare. Marrja e Presidencës, është një hap i jashtëzakonshëm.” u shpreh Rama ndërsa veçoi disa nga objektivat e Shqipërisë në kryesimin e OSBE.

“Do të fokusohemi duke implementuar së bashku koordinimin e të gjitha politikave tona për të rritur kredibilitetin tonë. Nëse doni paqe në Europë duhet të implementohen edhe elementë të tjerë. Duke monitoruar zgjedhjet dhe mbështetur reformat, puna e OSBE-së ka qenë ngushtësisht e lidhur me njerëzit. Papa Françesku bëri vizitën e tij të parë në Shqipëri , në vendin e tolerancës fetare, në vendin e ku u strehuar hebrenjtë gjatë luftës së Dytë Botërore. Duke vendosur rekordin që asnjë hebre nuk iu dorëzua gjermanëve. Do të vazhdojmë dialogun. Për sa i përket edhe vijimit të dialogut, kjo është e vetmja mënyrë për të rindërtuar besimin mes nesh. Korrupsioni dëmton prosperitetin e të gjithë rajonit, së bashku me kërcënimet e tjera. Do të luftojmë korrupsionin. Nder dhe përgjegjësi e madhe drejtimi i kësaj organizate ndërkombëtare të dorës së parë, si edhe mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërisë të shkëlqejë në krye të punëve të mëdha e të sfidave të posaçme të OSBE. “ tha Rama.