Shpresa e Xavit dhe Barcelonës janë lojtarët e rinj

schedule19:18 - 21 Dhjetor, 2021

schedule 19:18 - 21 Dhjetor, 2021

Ka qenë një sezon me emocione të përziera për tifozët e Barcelonës, me ndoshta më shumë ulje sesa ngritje, por shpresa për të ardhmen është në pamje të qartë dhe lojtarët më të rinj të skuadrës janë ata që bëjnë diferencën edhe tani.

Gavi, 17 vjeç, u bë golashënuesi më i ri në ligat kryesore të Evropës këtë sezon me golin e tij kundër Elche në fitoren 3-2 të së shtunës për Blaugrana. Adoleshenti ka nisur çdo ndeshje për Xavi dhe është bërë një lojtar titullar edhe me Spanjën.

Ai nuk është i vetmi i ri që bën përshtypje, gjithashtu, me golat e tjerë në atë lojë që vijnë nga Ferran Jutlga dhe Nico Gonzalez, ndërsa Abde Ezzalzouli, Alejandro Balde dhe të tjerë kanë luajtur gjithashtu rolin e tyre. Xavi madje tha pas ndeshjes se ai do t’u kishte dhënë edhe më shumë të rinjve mundësinë e tyre nëse rregullat e lejonin këtë.

Gjeneratë e re

Krahasimet në futboll në përgjithësi shmangen më së miri, pasi ato krijojnë pritshmëri të rreme, krijojnë presion të panevojshëm ose thjesht nuk arrijnë të vlerësojnë një grup të ndryshëm rrethanash dhe individualitetin e secilit lojtar. Thënë kështu, vetë trajneri i Barcelonës, Xavi, ka sugjeruar se numri aktual i të rinjve që bëjnë përparim në Camp Nou mund të jetë edhe më i mirë se grupi me të cilin luajti.

Brezi i Pedro, Sergio Busquets, Oier, Marc Valiente, Xavi Torres, Botia, Víctor Sanchez, Jeffren dhe Victor Vazquez shpesh përshëndetet si një prodhim yjor, por Xavi ka shpresa të mëdha për grupin aktual. Krahas lojtarëve të rinj të përmendur më lart, mund të shtojmë Eric Garcia (20), Ronald Araujo (22), Pedri (19) dhe Ansu Fati (19) dhe nëse të gjithë ata mund të vazhdojnë të kontribuojnë dhe zhvillohen. / h.ll/abcnews.al