Shpërthimi në Beirut, qeveria e Izraelit e Hezbollah mohojnë që shkak të ketë qenë një sulm me raketa

schedule19:35 - 4 Gusht, 2020

schedule 19:35 - 4 Gusht, 2020

Forca e Mbrojtjes izraelite ka mohuar që të ketë gisht me shpërthimin në Beirut që u mori jetën të paktën 10 personave dhe lëndoi me qindra të tjerë.

Edhe Hezbollah ka mohuar po ashtu që të shpërthimi të ketë qenë rezultat i ndonjë sulmi të mundshëm me raketë.

Ndërsa, Ministri i Shëndetësisë Hamad Hassan është shprehur se shkak për shpërthimin ka qenë një aksident me fishekzjarre. Ndërsa, teksa pluhuri largohej, Hassan i urdhëroi të gjitha spitalet që të fillonin t’u jepnin ndihmë të plagosurve.

Lexo edhe: Të paktën 10 të vdekur nga shpërthimi në Beirut, qyteti i shkretuar nga impakti

Video të filmuara pas shpërthimit tregojnë impaktin e fuqishëm që ky aksident pati për qytetin. Automjetet duken të shkatërruara, pluhuri ka mbuluar rrugët, ndërsa një dëshmitar u shpreh se duket sikur ka ardhur fundi i botës. /abcnews.al/