Shpërthen cisterna e gazit në Haiti, humbin jetën 50 persona

schedule15:22 - 14 Dhjetor, 2021

schedule 15:22 - 14 Dhjetor, 2021

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një cisternë gazi në Cap Aitien, Haiti.

“50 deri në 54 persona u dogjën të gjallë. “Është e pamundur që ata të identifikohen,” tha Patrick Almonor, nënkryetar i bashkisë së Cape Town. “Rreth 20 shtëpi në zonë morën zjarr pas shpërthimit, duke ngritur frikën se numri mund të jetë më i lartë.

Kryeministri Haitian Ariel Henry ka shpallur 3 ditë zie kombëtare.

Sipas informacioneve, shoferi i kamionit humbi kontrollin për të shmangur një taksi duke shkaktuar përplasjen fatale.

/abcnews.al