Shkencëtarët pikasin “super-Tokën”, zbulojnë detaje nga planeti i pazakontë

schedule16:07 - 13 Janar, 2021

schedule 16:07 - 13 Janar, 2021

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet të madh ‘super Tokë’ pranë një prej yjeve më të vjetër në galaktikë. Planeti, i quajtur TOI-561b, është rreth 50 për qind më i madh se Toka, por kërkon më pak se gjysmë dite për të orbituar yllin e tij.  Astronomët u befasuan kur zbuluan se pavarësisht masës së planetit, dendësia e tij është përafërsisht e njëjtë me atë të Tokës.

TOI-561b ka një temperaturë mesatare mbi 1.700 ° C, e cila është shumë e nxehtë për të pritur çdo formë të jetës. “Planeti shkëmbor që rrotullohet rreth TOI-561 është një nga planetët më të vjetër të zbuluar. Ekzistenca e tij tregon se universi ka formuar planetë shkëmbor pothuajse që nga fillimi i tij 14 miliard vjet më parë.“, tha autori kryesor i studimit, Lauren Weiss, shkruan abcnews.al.

This massive and distant exoplanet, called HD106906 b, has an elongated and angled orbit that causes it to take 15,000 Earth years to complete one lap around its twin stars.

Megjithëse ky planet i veçantë nuk ka gjasa të banohet sot, ai mund të jetë një paralajmërues i shumë botëve shkëmbore që ende nuk janë zbuluar rreth yjeve më të vjetër të galaktikës sonë, shprehen studiuesit. Ata zbuluan planetin duke përdorur Observatorin WM Keck në Hawaii dhe konfirmuan gjetjet me të dhëna nga Sateliti i Tranzitimit të Ekzoplanetit të NASA-s (TESS). /abcnews.al/

This is an artist's impression of a free-floating rogue planet being detected in our Milky Way galaxy using a technique called microlensing. Microlensing occurs when an object in space can warp space-time.