Shkencëtarët paralajmërojnë: Mos i shpërndani rrobat në dhomën e ndenjes

schedule15:43 - 8 Janar, 2022

schedule 15:43 - 8 Janar, 2022

Me afrimin e dimrit, shumë njerëz vendosin varëse rrobash brenda për t’u tharë më shpejt.

Por një studim i ri zbulon se kjo nuk është aspak një ide e mirë, veçanërisht kur shtëpia është shtëpia e njerëzve me astmë, rinitit alergjik ose alergji të tjera.Me afrimin e dimrit, shumë njerëz vendosin varëse rrobash brenda për t’u tharë më shpejt.

Sipas një studimi të kryer nga Shkolla e Arkitekturës Mackintosh në Glasgow dhe të publikuar nga News, shumë shtëpi kanë lagështi veçanërisht të lartë dhe deri në 30% e kësaj është për shkak të tharjes së rrobave në dhomën e ndenjes.

Studiuesit thonë se tre të katërtat e shtëpive që ata anketuan kishin nivele të larta lagështie sa të shkaktonin rritjen e mykut brenda tyre dhe rritjen e sporeve të mykut në ajër. Megjithatë, kjo rënie në cilësinë e ajrit ka qenë e lidhur me astmën dhe alergjitë e tjera.

Shkencëtarët e Mackintosh anketuan 100 shtëpi dimrin e kaluar, duke zbuluar se 87% e qiramarrësve i thanin rrobat e tyre brenda, me dy të tretat që vendosnin rafte pranë ngrohësve si radiatorët.

Ky zakon rriti deri në 30% të lagështisë së ambienteve të brendshme në ditët e shtrirjes së rrobave dhe deri në 15% të lagështisë mesatare në ditët e tjera. Problemi më i madh ishin shtëpitë e vogla, me dalje të pamjaftueshme të avullit të ujit.

Myku është në thelb një kërpudhat që mund të rritet kudo ku ka lagështi të bllokuar në ajër (zakonisht në banjë, pjatalarëse, bodrum, papafingo dhe kuzhinë), megjithëse shpesh grumbullohet në tokën e lagësht të bimëve në shtëpi.

Nëse kërpudhat e mykut rriten shpejt, ajo mund të bëhet e dukshme brenda pak muajsh, por mund të duhen vite për t’u vërejtur.

Sporet e mykut notojnë në ajër dhe thithja e tyre ose mund të shkaktojë infeksion te njerëzit me sistem imunitar të dobësuar, ose reaksione alergjike (kryesisht astma) pasi sistemi imunitar reagon ndaj sporeve sapo ato hyjnë në traktin e sipërm respirator dhe sinuset.

Shenjat e mundshme të mykut në shtëpi përfshijnë kollën, lodhjen e vazhdueshme, acarimin e syve dhe fytit, dhimbje koke, irritime të lëkurës dhe të përziera.

Për të mbrojtur shtëpinë tuaj nga myku, duhet ta ajrosni mirë çdo ditë dhe të korrigjoni menjëherë çdo shenjë lagështie ose rrjedhjeje.

Nëse shihni myk diku në shtëpinë tuaj, mënyra më e mirë për ta hequr atë është me zbardhues. Ka edhe pastrues të veçantë për kërpudhat që janë efektivë.

Të dy produktet, megjithatë, kërkojnë trajtim të kujdesshëm, ashtu siç shfaqen në paketimin e tyre (lexojini të gjitha përpara se t’i përdorni)./abcnews.al