Shkenca tregon tiparet që ju bëjnë të parezistueshëm

schedule10:50 - 28 Janar, 2023

schedule 10:50 - 28 Janar, 2023

Francezët kanë një frazë “Je ne sais quoi”, që përkthehet në “Unë nuk e di se çfarë”. Në përgjithësi përdoret për të përshkruar dikë që ka atë “diçka” të veçantë që nuk mund ta përcaktoni, por është jashtëzakonisht tërheqës.

Askush nuk do ta kundërshtojë se atraktiviteti fizik i kontribuon seksualitetit, por psikologët kanë zbuluar karakteristika të tjera që nuk kanë të bëjnë fare me pamjen që njerëzit i konsiderojnë të parezistueshme.

Këtu janë disa nga karakteristikat e njerëzve tërheqës për të cilat bota e marketingut nuk do të flasë kurrë…

ATA JANË VËRTET TË KËNAQUR ME TRUPIN E TYRE

Nuk ka rëndësi nëse janë të dobët, të përshtatur me lëkurë të ndezur apo mbipeshë, të varur dhe me puçrra. Ata ndihen mirë me atë që janë dhe dinë si ta tregojnë atë. Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ata të ndalojnë së kujdesuri për shëndetin dhe trupin e tyre, duke ruajtur stilin e tyre personal dhe jo atë që moda “rekomandon” për llojin e tyre trupor.

Psikologët e dinë për dekada se thjesht të besosh se je tërheqës rrit dëshirën e njerëzve të tjerë, pavarësisht nga pamja juaj fizike. Një nga arsyet pse vetëbesimi është kaq seksi është sepse është e vështirë për ne që të gjykojmë menjëherë vlerën e një bashkëshorti të mundshëm.

DUKE DITUR SE SI T’JU BËJË TË NDIHENI MIRË

Të mos kesh ndjenjën se tjetri po të gjykon, por edhe të bën të ndihesh mirë me veten, edhe nëse ke bërë një gabim, është padyshim ngushëlluese. Ndërveprimet pozitive që ngjallin ndjenja lumturie dhe gëzimi nxisin intimitetin duke e bërë njeriun të dëshirojë të ndajë më shumë nga vetja me personin tjetër.

ATA E DINË VLERËN E TYRE

Njerëzit që e dinë vlerën e tyre janë selektivë se kujt i kushtojnë kohën dhe vëmendjen e tyre, që do të thotë se ata natyrisht do të jenë më pak të disponueshëm se dikush me vetëbesim të ulët. Kur nuk e dini se kur do të keni mundësinë ta shihni atë person ose edhe nëse ai do të vazhdojë t’ju shohë, do të bëni më shumë përpjekje për t’i bërë ata t’ju vlerësojnë.

ATA PO KALOJNË SHUMË MIRË

Studimet kanë zbuluar se njerëzit që janë argëtues dhe kanë një sens të shkëlqyeshëm humori janë më të suksesshëm në romancë sepse krijojnë ndjenja pozitive në seksin e kundërt. Përveçse na bën të ndihemi mirë, një arsye tjetër që na tërheqin njerëzit argëtues është se ne mund t’i perceptojmë ata si më të mirë në komunikimin dhe zgjidhjen e konflikteve.

ATA NUK KANË FRIKË TË TREGOJNË SE JANË TË PAMBROJTUR

Shpesh mendojmë se shfaqja e çdo lloj dobësie na bën të dukemi të prekshëm dhe të pambrojtur, por studiuesit që kryen një seri eksperimentesh me qindra pjesëmarrës zbuluan se dobësia mund të jetë shumë joshëse. Ata e quajtën këtë efekt “kaosi i bukur”.

Në librin e saj Daring Greatly, profesoresha Broën shpjegon se kur njerëzit kanë forca të blinduara emocionale, e bën të vështirë për të tjerët që të jenë në gjendje të lidhen dhe të lidhen sinqerisht me ta. Në vend të kësaj, ne na pëlqen të shohim të vërtetën e papërpunuar dhe transparencën tek njerëzit e tjerë, sepse cenueshmëria është jashtëzakonisht njerëzore./abcnews.al