Shfaqja e makinave në Los Angelos: Audi ,Land Rover dhe Karma ,habisin me modele elektrikë

schedule15:36 - 21 Nëntor, 2019

schedule 15:36 - 21 Nëntor, 2019

Fryma e elektrizimit ka mbizotëruar në shfaqjen e makinave në Los Angelos këtë javë ,ndërkohë qe prodhues si Audi po ndjekin Ford në prezantimin e modeleve të reja në këtë treg më rritje të shpejtë.

Marka premium gjermane Audi shtoi modelin e dytë elektrik,E- Tron sportiv.

Makina është pjesë e përpjekjes së Audi që të këtë 30 modele elektrike në flotën ë vetë deri në vitin 2025.

Zv/presidenti i menaxhimit të markës për Audi ,Filip Brabec , e quajti një model më të shtrenjtë dhe të orientuar tek dizenjo.

Prodhuesi i  makinave luksoze në Kaliforni ,Karma Automotive ,përdori gjithashtu shfaqjen për të prezantuar 2 modele elektrike ,Reverso GTS dhe SC2 ,një makinë me 1,100 kuaj fuqi që sipas inxhinierëve arrin një shpëjtësi  nga 0 deri në 100 kilometra  në orë për vetëm 1.9 sekonda.

Këto vijnë pak ditë pasi Ford prezantoi versionin Mustang elektrik.

Një tjetër model që u shfaq për herë të parë ishte Land Rover Devender ,që nuk ksihte ndryshuar që prej vitit 1997.

Jaguar Land Rover ,synon të mbajë shumicën e elementeve të Defenderit original ndërkohë që i jep edhe karakteristika moderne./abcnews.al