Sherr në dëgjesën për Hec-et në Kalivaç, banorët kërkojnë dëmshpërblim për tokën

23:51 | 22/01/202023:510

Një dëgjesë publike që nisi për të marrë përgjigje që banorët i kishin të paqarta mbi mënyrën e dëmshpërblimit, pas ndërtimit të HEC-it në Kalivaç, por përfundoi në tone të ashpra dhe akuza personale.

Të indinjuar banoret akuzuan një nga përfaqësuesit lokal se është bërë palë me koncesionarin.

Një nga banorët e Kalivaçit, i cili nuk e fsheh revoltën e tij kundër këtij Hec-i.

Brenda sallës në qendrën kulturore të Memaliajt banorët janë interesuar për vlerën e tokës.

Përfaqësuesit lokal sqaruan banoret banorët në lidhje me vlerën e tokës.

Ishin vetëm një grup i vogël njerëzish që  morën pjesë në dëgjesën në Memaliaj për ndikimin në mjedis të Hidrocentralit të Kalivaçit, që pritet të vijojë ndërtimin mbi Lumin “Vjosa”./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono