SHBA paralajmëron Turqinë për eksportet që forcojnë “makinerinë” e luftës ruse

schedule12:09 - 4 Shkurt, 2023

schedule 12:09 - 4 Shkurt, 2023

SHBA ka paralajmëruar Turqinë ditët e fundit për eksportimin në Rusi të kimikateve, mikroçipave dhe produkteve të tjera që mund të përdoren nga Moska për luftën në Ukrainë, sipas një zyrtari të lartë amerikan.

Brian Nelson, zyrtari më i lartë i Departamentit të Thesarit të SHBA-së, vizitoi zyrtarët e qeverisë dhe sektorit privat në Turqi të enjten dhe të premten për të kërkuar më shumë bashkëpunim për ndalimin e mallrave të tilla.

Në takimet e tij në Ankara dhe Stamboll, Nelson dhe një delegacion amerikan shprehën shqetësimet për dhjetëra milionë dollarë në eksportet turke në Rusi, tha zyrtari, i cili foli për bisedimet në kushte anonimiteti.

“Nuk është për t’u habitur që Rusia po kërkon në mënyrë aktive të përdorë lidhjet e saj ekonomike historike me Turqinë,” tha zyrtari. Pyetja është se cila do të jetë përgjigja turke.

Ankaraja, një anëtare e NATO-s, ka kundërshtuar sanksionet gjithëpërfshirëse kundër Rusisë në parim, por pohon se ato sanksione nuk janë anashkaluar nga Turqia dhe i bën thirrje Perëndimit të sigurojë ndonjë provë për të kundërtën.

Vendet perëndimore zbatuan kontrolle dhe sanksione të eksportit pasi Moska pushtoi Ukrainën një vit më parë. Megjithatë, kanalet e furnizimit kanë mbetur të hapura nga Hong Kongu, Turqia dhe qendra të tjera tregtare.

Duke cituar të dhënat e doganave ruse, Reuters raportoi në dhjetor se të paktën 2.6 miliardë dollarë pajisje kompjuterikë dhe pajisje të tjera elektronike u importuan në Rusi gjatë shtatë muajve deri më 31 tetor.

Nga këto, të paktën 777 milionë dollarë produkte janë prodhuar nga kompani perëndimore, mikroprocesorët e të cilëve janë gjetur në sistemet e armëve ruse.

Vizita e Nelson, nënsekretarit të Thesarit për terrorizmin dhe inteligjencën financiare, është e fundit nga një zyrtar i lartë i SHBA-së në Turqi për të rritur presionin ndaj Ankarasë për të siguruar zbatimin e sanksioneve të SHBA ndaj Rusisë.

Në bisedimet me kompanitë turke këtë javë, Nelson vuri në dukje “me urgjencë” se si Rusia besohet se po i shmanget kontrolleve perëndimore për të eksportuar plastikë, gomë dhe gjysmëpërçues, të cilat përdoren nga forcat e armatosura, tha zyrtari.

Nelson vizitoi gjithashtu Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Omanin për të përsëritur se Uashingtoni do të vazhdojë të vendosë në mënyrë agresive sanksione, njoftoi Departamenti Amerikan i Thesarit javën e kaluar.

/abcnews.al