Serbia “ngel me gisht në gojë”, Gjermania kampione bote në basketboll

schedule17:17 - 10 Shtator, 2023

schedule 17:17 - 10 Shtator, 2023

Gjermania është kampione e botës në basketboll për vitin 2023.

Gjermanët triumfuna në finalen e Manilës të Filipineve, duke mposhtur Serbinë mer rezultatin 83-77. Ndeshje spektakolare dhe e ekuilibruar deri në fund, me Schroder dhe Ëagner të cilët shënuan sasinë më të madhe të pikëve.

Në dhomat e zhveshjes ekipet shkuan në barazimin e përsosur 47-47. Mbrojtja e Serbisë më pas bie dhe gjermanët rrisin agresivitetin e tyre.

Serbia ishte e bindur që këtë trofe do e çonte në veri të Mitrovicës, por duket se Gjermania ia prishi planet./h.ll/abcnews.al