Samsung nuk ka gjasa të lancojë telefona të rinj të serive Note në 2021

schedule13:17 - 3 Prill, 2021

schedule 13:17 - 3 Prill, 2021

Samsung Electronics nuk ka gjasa të lëshojë smartfonët e saj të serive Galaxy Note këtë vit për të ulur presionin e prodhimit mbi kompaninë, sipas një ekzekutivi të lartë.

Kompania koreano-jugore zakonisht lancon serinë e saj Note, një nga modelet e saj më të shitura, i njohur për majë shkruese S Pen, në gusht të çdo viti.

“Seria e shënimeve është pozicionuar si një model i nivelit të lartë në portofolin tonë të biznesit… mund të jetë një barrë për të zbuluar dy modele anije në një vit kështu që mund të jetë e vështirë të lëshosh modelin e shënimit në gjysmën e dytë. Ne kërkojmë të lëshojmë një shënim model vitin e ardhshëm, “tha DJ Koh, bashkë-shef ekzekutiv i sektorit të IT-së dhe komunikimit celular të Samsung, gjatë një takimi vjetor të aksionerëve në Seul.

Seria e niveleve të larta të shënimeve përbënte gati 5 përqind të dërgesave globale të smartphone të Samsung gjatë dy viteve të fundit, sipas Korporatës Ndërkombëtare të të Dhënave me bazë në Massachusetts.

Samsung është një nga disa prodhueit që merren me një mungesë të madhe në furnizimin e çipave gjysmëpërçues ndërsa kërkesa për pajisje u rrit mes pandemisë së koronavirusit. Prodhuesi më i madh i çipave në botë panë lulëzim të kërkesës vitin e kaluar nga prodhuesit e laptopëve dhe qendrat e të dhënave, të cilat përdorin teknologjinë e çipave për të rritur aftësitë e tyre të ruajtjes, pasi puna në distancë nxiti nevojën për më shumë pajisje dhe kapacitet më të madh të ruajtjes së reve.

Samsung pranoi se po merret me një mungesë çipi, por nuk arriti t’i atribuonte vendimin e saj për të anuluar fillimin e serisë Note.

“Ekziston një çekuilibër serioz në furnizimin dhe kërkesën e patate të skuqura në sektorin e IT globalisht, pavarësisht nga ambienti i vështirë, udhëheqësit tanë të biznesit po takohen me partnerë jashtë për të zgjidhur këto probleme. Është e vështirë të thuash që çështja e mungesës është zgjidhur 100 përqind”, tha Koh.

Kompania po rrit kapacitetin e saj të prodhimit të çipave të kujtesës në shtëpi për të kompensuar mungesën e çipave dhe filloi zgjerimin e linjës së montimit në Pyeongtaek në qershor, me prodhimin në linjën e re që pritet të fillojë në gjysmën e dytë të këtij viti.

Ekspertët e industrisë thanë që patate të skuqura pritet të mbeten në furnizim të shkurtër në muajt e ardhshëm pasi kërkesa mbetet më e lartë se kurrë.

Shitjet globale të çipave parashikohet të rriten 8.4 përqind këtë vit nga totali i vitit të kaluar prej 433 miliardë dollarësh. Kjo është nga 5.1 përqind e rritjes së dëshmuar në vitin 2020.

Fitimi neto i Samsung u hodh 26.4 përqind nga viti në vit në 5.3 miliard dollarë në tremujorin e katërt vitin e kaluar ndërsa kompania guxoi për ndërprerjet e lidhura me koronavirusin për të vazhduar lançimet e saj të smartphone.

Kompania elektronike pret të forcojë pozicionin e saj në treg përmes zgjerimit të telefonave të saj të palosshëm.

Këtë vit, Samsung synon të vendosë pozicionin e Galaxy Z Fold si një smartphone “super premium” ndërsa shet Galaxy Z Flip në një pikë çmimi konkurruese për klientët mijëvjeçarë, tha Koh./abcnews.al