Sa e nevojshme është maska ​​e natës?

schedule07:20 - 24 Janar, 2022

schedule 07:20 - 24 Janar, 2022

Gjatë natës lëkura jonë bën punën më të rëndësishme, pasi rigjeneron dhe riparon dëmtimet e saj. Kjo është arsyeja pse gjatë natës është shumë e rëndësishme përdorimi i produkteve speciale të natës, si maskat e natës, për të hidratuar lëkurën tonë dhe për ta ndihmuar atë të thithë përbërës të dobishëm.

Veprimi i maskave të natës bazohet në përbërësit aktivë që synojnë hidratimin dhe riparimin e thellë. Disa nga përbërësit më efektivë në një maskë nate janë acidi hialuronik, acidet yndyrore, aminoacidet, antioksidantët, si dhe peptidet dhe pllakat që forcojnë barrierën e lëkurës.

Rezultati i tyre është shpesh i dukshëm që nga mëngjesi i nesërm, duke i dhënë fytyrës një ndjesi të dukshme shkëlqimi, energjie dhe vitaliteti.

Si të përdorni maskën e natës

  • Bëjmë heqjen dhe pastrimin e grimit në fytyrë dhe qafë
  • Eksfoloni me një ‘scrub’ për të lejuar që maska ​​e natës të depërtojë më thellë në lëkurë.
  • Opsionale: Aplikoni një locion tonifikues ose spërkatni fytyrën dhe qafën me një mjegull hidratues. Ky hap do të forcojë mbrojtjen e lëkurës.
  • Aplikoni një shtresë të pasur maske në fytyrë dhe qafë, duke shmangur zonën e syve.
  • Të nesërmen në mëngjes shpëlahemi me shumë ujë të ngrohtë dhe vazhdojmë me trajtimin tonë standard, duke filluar me pastrimin.
  • Këshillë ekstra: Flokët i mbajmë në një shinjon ose gërshet të lirshme, që të mos na futen në fytyrë gjatë gjumit.

Çfarë duhet pasur kujdes

  • Mund të përdorim një maskë nate çdo ditë. Megjithatë, ka disa formulime me përbërës aktivë që nuk duhen përdorur më shumë se një ose dy herë në javë. Kjo është arsyeja pse ne lexojmë me kujdes përbërësit e tij dhe udhëzimet për përdorim.
  • Ne zgjedhim në mënyrë rigoroze kompozimet që janë krijuar posaçërisht për një qëndrim të gjatë në lëkurë.
  • Në mëngjes heqim çdo mbetje, pasi lëkura nuk është në gjendje të thithë përbërjet kozmetike të rutinës sonë të mëngjesit./abcnews.al