Rusia shpalli zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve, Von der Leyen: Do të jenë gjithmonë tokë ukrainase

schedule15:35 - 30 Shtator, 2022

schedule 15:35 - 30 Shtator, 2022

Presidentja e Komisionit Europian, krahu ekzekutiv i Bashkimit Europian, ka denoncuar lëvizjen “ilegale” të aneksimit të 4 rajoneve të Ukrainës nga Rusia, duke thënë se asgjë nuk do të ndryshojë asgjë.

“Të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga pushtuesit rusë janë tokë ukrainase dhe do të jenë gjithmonë pjesë e këtij kombi sovran”, shkroi Ursula von der Leyen në Twitter.

/abcnews.al