Rusia gjen aleat të ri, nënshkruan marrëveshje tregtie me talebanët

schedule12:30 - 28 Shtator, 2022

schedule 12:30 - 28 Shtator, 2022

Talibanët kanë nënshkruar një marrëveshje të përkohshme me Rusinë për të furnizuar Afganistanin me benzinë, naftë, gaz natyror dhe grurë, tha për Reuters Ministri afgan i Tregtisë dhe Industrisë Haji Nooruddin Azizi.

Ai shtoi se ministria e tij po punonte për të diversifikuar partnerët dhe se Rusia i kishte ofruar lidershipit taleban një zbritje në çmimet mesatare globale të mallrave.

Masa, marrëveshja e parë e njohur financiare e madhe ndërkombëtare e arritur nga talebanët që nga kthimi në pushtet një vit më parë, mund të ndihmojë në lehtësimin e izolimit të lëvizjes islamike që e ka shkëputur atë nga sistemi bankar global.

Rusia, si asnjë vend tjetër, i njeh zyrtarisht talebanët si qeveri, por Moska priti liderët e lëvizjes në prag të rënies së Kabulit dhe ambasada e saj është një nga të paktat që mbetet e hapur në kryeqytetin afgan.

Azizi tha se marrëveshja do të përfshinte furnizimin me 1 milion ton benzinë, 1 milion ton naftë, 500,000 ton LPG dhe 2 milion ton grurë në vit.

Ministritë përkatëse ruse nuk pranuan t’u përgjigjen pyetjeve të agjencisë.

Azizi tha se marrëveshja do të jetë në fuqi për një periudhë prove të pacaktuar, pas së cilës të dyja palët pritej të nënshkruanin një marrëveshje afatgjatë nëse do të ishin të kënaqur.

Ai nuk pranoi të shtjellonte çmimet ose metodat e pagesës, por tha se Rusia kishte rënë dakord për një zbritje në blerjet globale për mallrat që do të dërgoheshin në Afganistan me rrugë dhe hekurudha.

Marrëveshja u finalizua pas javësh bisedimesh të mbajtura në Moskë nga një mision teknik afgan dhe Azizi ishte atje muajin e kaluar.