Regjistrohen 44 qytetarë të infektuar dhe asnjë humbje jete në 24 orë

schedule16:45 - 10 Maj, 2022

schedule 16:45 - 10 Maj, 2022

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 44 raste të reja me koronavirus dhe asnjë humbje jete. Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 914 testime të kryera, pozitivë për Covid-19 kanë rezultuar 20 qytetarë në Tiranë, 4 në Fier, 3 në Lushnje, Elbasan, 2 në Shkodër, Durrës, Himarë, Përmet, Tepelenë, 1 në Patos, Sarandë, Skrapar, Gramsh.

Ndërkohë, janë 209 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 8 pacientë. Janë shëruar 93 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,710 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Maj 2022)

Raste të reja ditore 44
Të shëruar në 24 orë 93
Të shtruar në spitale 8
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 914

Testime totale 1,814,203
Raste pozitive 275,416
Raste të shëruara 271,710
Raste Aktive 209
Humbje jete 3,497

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 116
Fier 27
Vlorë 19
Shkodër 10
Lezhë 8
Elbasan 8
Korçë 6
Gjirokastër 6
Durrës 4
Berat 3
Kukës 2 /abcnews.al/