Regjisorja shqiptare në Gjermani: Filmin e kam paguar të gjithë vetë, shteti nuk ma financoi

schedule09:00 - 8 Shkurt, 2023

schedule 09:00 - 8 Shkurt, 2023

Aktorja, regjisorja dhe producentja shqiptare në Gjermani, Elda Sorra, ka folur këtë të mërkurë për filmin e saj më të ri me titull “Mbi macet dhe vajzat”. E ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ajo ka treguar se filmin ka zgjedhur ta xhirojë në Peqin, ku e kanë ndihmuar shumë banorët e zonës.

Elda theksoi se gjithccka e ka paguar vetë për filmin, pasi nuk ka pasur asnjë lloj mbështetje nga shteti.

Kam xhiruar në vitin 2021 në Peqin, ku kam pjesën e mamit. Më falni, ato që nuk më njohin, po kam ikur në Gjermani që fëmijë dhe nuk e flas rrjedhshëm shqipen.

Kam xhiruar në ’20-’21 në Peqin. Banorët më kanë ndihmuar, më kanë bllokuar rrugën, të gjithë fëmijët më kanë ndihmuar. Tani e kam mbaruar, post-produksionin e kam bërë në Berlin dhe ku jetoj. Edhe të premten që kaloj, e bëmë te Arkivi i Filmit dhe jam shumë e lumtur që më dhanë ta bëjë në sallë.

Kur e shkrova filmin në Gjermani, e kisha në mendje Peqinin se dhe jam rritur. Aktorët janë të gjithë shqiptarë, regjisori po ashtu, filmi është i gjithi shqiptar. Producenti jam vetë, që do të thotë e kam paguar vetë. Çdo send janë shpenzimet e mia. Se në Gjermani kam vetëm pasaportë gjermane dhe jo shqiptare, edhe filmi nuk kishte lidhje me Gjermaninë, prandaj ata nuk ma financuan.  Ky është filmi i dytë që bëj, por i parë shqiptar. Filmin e parë e kam bërë me motrën time”, u shpreh ndër të tjera ajo./abcnews.al