Reagon Ermal Meta: Akuza qesharake

schedule10:03 - 8 Shkurt, 2018

schedule 10:03 - 8 Shkurt, 2018

Këngëtari Ermal Meta ka reaguar në profilin e tij në Facebook duke i cilësuar qesharake akuzat për plagjiaturë. Ai sqaron se kënga është rishkruar nga ai vetë, Fabrizio Moro, dhe Andrea Febo.

Me anë të një statusi në profiling e tij në Facebook Ermal Meta i ka cilësuar qesharake akuzat se  kënga e tij konkuruese në Sanremo është një plagjiaturë.

“Kemi dëgjuar të flasim për plagjiaturë për sa I përket këngës sonë në Sanremo, dhe bëhet fjalë për një këngë të shkruar nga Andrea Febo e cila u prezantua në seleksionimet e Sanremos në kategorinë e të rinjve, 3 vjet më parë. Kënga nuk u klasifikua dhe nuk u komercializua asnjëherë. Fabrizio, unë dhe Andrea ruajtëm një pjesë të asaj kënge për të mos sakrifikuar dicka të bukur, gjë që e kemi pranuar në shumë intervista, dhe të tre bashkë shkruam një këngë të re me një domethënie komplet ndryshe.

Plagjiaturë nënkupton kopjim, dhe kjo ëshët absolutisht qesaharake duke marër në konsideratë se Andrea Febo ka shkruar me mua dhe Fabrizion: Nuk më keni bërë asgjë. Vec të tjerash të dy jemi autorë prej shumë vitesh dhe kemi shkruar shumë këngë duke kontribuar në suksese të ndryshme, si për ne ashtu dhe për të tjerët.

Ata që na njohin e dinë.

Vendosëm të tregojmë një gjendje shpirtërore të përgjithshme me këtë këngë dhe jo për të marrë pjesë në festival por për të folur për paqe. Na vjen shumë keq për atë që po ndodh sepse erdhëm në festival jo për tu tallur me ta po për të përqafuar.

Jemi të sigurtë se çdo gjë do të shkojë mire”.

Në këtë mënyrë përfundon Ermal Meta statusin e tij në Facebook në pritje të vendimit zyrtar të organizatorëve të Sanremos./abcnews.al