Rama meeting with EU foreign ministers, Maio: The hesitation to negotiate is related to reforms

11:16 | 17/02/202011:160

EU foreign ministers have discussed with Prime Minister Edi Rama during a working breakfast in Brussels.

The meeting was initiated by the Italian Foreign Minister, Maio who said member states’ refusal to open negotiations is linked to reforms in the Balkan countries.

Italian Foreign Minister Luigi di Maio: The opening of negotiations marks the beginning and not the end of the European journey. I visited Skopje, Belgrade and Pristina to renew consensus on enlargement, because the future of the Western Balkans is in the EU.

We are all aware of what is at play. PB integration is a geopolitical issue and affects peace in Europe.

As for negotiations, the hesitation to negotiate is related to reforms.

The Commissioner for Enlargement has already reacted, which through a status on Twitter states: Good discussion on reform progress and strong solidarity with Albania after November earthquake. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono