Rakipi: SPAK nuk mund të niste punën me Lefter Allën

schedule20:18 - 23 Janar, 2020

schedule 20:18 - 23 Janar, 2020

I ftuar në “Mbrëmje në Abc” me Mirela Milorin, gazetari Ylli Rakipi ka komentuar videon e kryebashkiakut Lefter Alla, duke konsumuar lëndë narkotike.

Rakipi vlerëson punën e gazetarit Artan Hoxha, ndërsa thekson se SPAK nuk mund të niste punën me këtë çështje.

I bën edhe njëfarë nderi qeverisjes padashur se zbulimi i gazetarit është mjaft interesant, por i bën nder se mbulon si të thuash aferat e vërteta, se nuk mund të nisë SPAK punën me një që pi drogë. Ishte si një promovim”, shprehet Rakipi mes të tjerash.

Pjesë nga biseda në studio:

Ndoqën skandalin e  radhës është zoti Alla i përfshirë në një video të publikuar nga gazetari Artan Hoxha që dyshohet se konsumon lëndë narkotike.

Ai duket aty, kryetari i bashkisë, është një kryetar bashkie më shumë që tregon se thithin edhe lëndë narkotike tani. Shqipëria është një vend tani që jo vetem e shesin dhe e kultivojnë por edhe e konsumojnë. Është një punë e mirë e gazetarit, i cili me videon që publikoi, i shtohet radhës që ndoshta do të pritet në ditën në vijim, të kësaj armate që ngriti Edi Rama. Në këtë pikëpamje do të thosha deri këtu jemi ok dhe pastaj vjen ky momenti i SPAK-ut që promovohet me këtë rast, është pak ironike. SPAK e nis me një njeri që ka pirë drogë, kur dihet këtu që drogën e pinë të mëdhenj dhe të vegjël.

Por është në detyrë…

Por këta e pinë, që janë në detyrë. Sa i përket zbulimit ta gazetarit…Për nga rëndësia ky i bën edhe njëfarë nderi qeverisjes padashur se zbulimi i gazetarit është mjaft interesant, por i bën nder se mbulon si të thuash aferat e vërteta, se nuk mund të nisë SPAK punën me një që pi drogë. Ishte si një promovim.

Të paktën e inauguroi Artan Hoxha.

Puna e gazetarit është mjaft e mirë. Por të mbetemi te pjesa tjetër që lë shumë për të dëshiruar ajo që prisnin ameikanët fillon me një kryetar bashkie…

/abcnews.al