Rakipi: Oligarkët, krahasimi me Rusinë

schedule23:36 - 8 Nëntor, 2019

schedule 23:36 - 8 Nëntor, 2019

Gazetari Ylli Rakipi ka shpjeguar në emisionin “Provokacija” të Mustafa Nanos arsyet e mbylljes së emisionit të tij në News 24. Ai thotë se në fillim nuk ishte në dijeni se kush fshihej pas aferës që ai kishte denoncuar në emision, por thotë se kishte prekur padashur “cipën e një mase të madhe tumorale”, gjë që çoi në mbylljen e emisionit të tij.

Ndërsa krahasoi oligarkët shqiptarë me Berezovskin në Rusi, Rakipi u shpreh se këta japin lekët atje ku duhet, kurse Berezovski ishte një oligark i vërtetë.

Pjesë nga biseda Nano-Rakipi për oligarkët:

Rakipi: Se ne oligarkë kemi emëruar Shefqetin, Zamirin. Ç’janë këta 4-5 emra që përdoren këta gjysmë dillera janë të shkretët se këta japin lekët atje ku duhet  se sistemi se peshku qelbet nga lart.

Marrim Berezovskin në Rusi që e vrau e zhduku, ai që e zgjodhi Putinin. I tha Jelcinit kemi një djalë të mençur në këto shërbimet që keni ju dhe i hëngri kokën ai, por Berezovski ishte vërtet një oligark. Po të krahasosh Çetin me Berezovskin e bën dot ti, Zamirin me Berezovskin?.

Nano: Unë nuk i njoh oligarkët shqiptarë.

Rakipi: Ne u kemi dhënë këtyre dhe politika për t’i hequr nga vetja thonë që ata i kanë krijuar vetë ata 4-5 që kishin. Sherrin me këtë dhe ky tha Kadri, Ylli Rakipi tha se unë nuk e dija se kush ishte mbrapa as emrin e pronarit nuk e dija në momentin që e deklarova, por më parë unë bëra një emision tjetër “Rrugët e florinjta të Edi Ramës” dhe aty u acarua shumë dhe doli me një video; që tani po e them që Ylli Kadriu është Ylli Rakipi. Këtu fillon, kur unë padashur preka cipën e një mase të madhe tumorale këtë doli era dhe ai mu lëshua mua me të gjitha fuqitë se do isha aty unë me program e të gjitha. /abcnews.al