Qytetarë harrojnë pandeminë, në hotelet e restorantet e Ksamilit pa asnjë mjet mbrojtës

schedule12:18 - 4 Korrik, 2020

schedule 12:18 - 4 Korrik, 2020

Tashme kemi hyrë zyrtarisht sezonin veror.

Në bregdetin e jugut shihen qytetarë të shumtë jo vetëm nga vendi por edhe nga Kosova.

Siç raporton gazetarja Silvi Sulaj për abcnews.al ne lidhje me kujdesin që duhet treguar ndaj Covid-19, shihet një neglizhentë e qytetarëve, dhe duket sikur është lënë në harresë fakti që jemi në një periudhë pandemie, kjo edhe nga ana e subjekteve që ushtrojnë aktivitetin në bregdetin e Ksamilit.

Në restorante, hotele dhe shezlongë qytetarët shihen pa asnjë mjet mbrojtës, dhe pa ruajtur distancën, ndërsa edhe nga ana e autoriteteve në këtë zonë mungon kontrolli ndaj subjekteve përhapja e epidemisë.

Fluksi i pushuesve vazhdon të jetë në rritje që prej 3 javëve të fundit./abcnews.al