Putin përgatitet të shpallë aneksimin e rajoneve të Ukrainës, Zelensky mbledh me urgjencë shefat e sigurisë: Vendime themelore

schedule07:47 - 30 Shtator, 2022

schedule 07:47 - 30 Shtator, 2022

Vladimir Putin do të zhvillojë sot një ceremoni ku pritet të shpallë zyrtarisht aneksimin e plotë të katër rajoneve të Ukrainës.

Sipas zëdhënësit të tij Dmitry Peskov, Putin do të nënshkruajë dokumentet e anëtarësimit në Kremlin përpara se të mbajë një fjalim.

Një koncert pop është planifikuar në Sheshin e Kuq, ku janë ngritur një skenë dhe ekrane.

Volodymyr Zelensky tha se Putini do të duhej të ndalohej që Rusia të shmangte pasojat më të dëmshme të luftës.

Kishte një paralajmërim edhe nga shefi i OKB-së, Antonio Guterres, i cili tha se aneksimet e planifikuara ishin një “përshkallëzim i rrezikshëm” dhe do të rrezikonin perspektivat për paqen.

Putini e ka dyfishuar pushtimin që ai urdhëroi në shkurt, pavarësisht se pësoi një ndryshim të madh në fushën e betejës këtë muaj dhe pakënaqësinë në Rusi pas urdhrit për një “mobilizim të pjesshëm”.

“Kostoja e një personi në Rusi që dëshiron të vazhdojë këtë luftë është se shoqëria ruse do të mbetet pa një ekonomi normale, një jetë të vlefshme, apo ndonjë respekt për vlerat humanitare”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy në një fjalim të enjten në mbrëmje, shkruan Reuters.

“Ajo mund të ndalet ende. Por për ta ndaluar atë, ne duhet të ndalojmë atë person në Rusi që dëshiron luftën më shumë se jetën”, tha Zelensky.

Aneksimi i provincave lindore dhe jugore nga Rusia vjen pas asaj që Ukraina dhe vendet perëndimore thanë se ishin vota të rreme të organizuara me armë në zonat e pushtuara nga Rusia në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia. Territori që kontrollon Rusia arrin në më shumë se 90,000 km katrorë, ose rreth 15% e sipërfaqes totale të Ukrainës – e barabartë me madhësinë e Hungarisë ose Portugalisë.

Putin ndërmori hapin ndërmjetësues për nënshkrimin e dekreteve të enjten duke hapur rrugën për aneksimin zyrtar të rajoneve të pushtuara të Khersonit dhe Zaporizhzhia në Rusi. Dekretet u bënë publike nga Kremlini.

Zelenskiy premtoi një përgjigje të fortë ndaj aneksimeve dhe thirri shefat e tij të mbrojtjes dhe sigurisë për një takim urgjent të premten ku do të merren “vendimet themelore”, tha një zyrtar.

Ceremonia

Në prag të ceremonisë në Sallën Georgievsky të Pallatit të Madh të Kremlinit dhe një koncerti në Sheshin e Kuq, Putin tha se “të gjitha gabimet” e bëra duhet të korrigjohen,pranimi i tij i parë publik se Rusia pësoi disfata në fushën e betejës.

Mijëra burra kanë ikur nga Rusia për të shmangur një urdhër të mobilizimit të pjesshëm.

Rusia thotë se referendumet, duke pyetur gjoja njerëzit në të katër rajonet nëse dëshironin të ishin pjesë e Rusisë, ishin të vërteta dhe treguan mbështetje publike.

Në ngjarjen e së premtes, Putin do të mbajë një fjalim, do të takohet me krerët e Republikës Popullore të Donetskut të mbështetur nga Rusia dhe Republikës Popullore të Luhanskut, si dhe me liderët e instaluar nga Rusia të pjesëve të Khersonit dhe Zaporizhzhias.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk tha nëse Putin do të merrte pjesë në koncertin e Sheshit të Kuq, pasi ai bëri një ngjarje të ngjashme në vitin 2014 pasi Rusia shpalli se kishte aneksuar rajonin e Krimesë të Ukrainës.

Në sheshin e Moskës është ngritur një skenë me ekrane gjigante video dhe billborde që shpallin katër zonat pjesë të Rusisë.

“Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin … nuk do të kishte asnjë vlerë ligjore dhe meriton të dënohet,” u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të njihnin kurrë pretendimet e Rusisë mbi territorin e Ukrainës, duke denoncuar referendumet.

“Rezultatet u prodhuan në Moskë,” tha Biden në një konferencë të liderëve të ishullit të Paqësorit të enjten.

Presidenti turk Tajip Erdogan i bëri presion Putinit në një thirrje për të ndërmarrë hapa për të ulur tensionet në Ukrainë./Abcnews.al/