Putin feston aneksimin e territoreve ukrainase, koncert “pop” në mes të Moskës

schedule19:31 - 30 Shtator, 2022

schedule 19:31 - 30 Shtator, 2022

Një koncert televiziv pop është mbajtur në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar aneksimin rus të katër rajoneve të Ukrainës.

Koncerti, i mbajtur nën hijen e mureve të Kremlinit me shtyllat shumëngjyrëshe të Katedrales së Shën Vasilit të shekullit të 16-të si sfond, po zhvillohet pasi Presidenti Vladimir Putin nënshkroi “traktatet e anëtarësimit” që zyrtarizojnë aneksimin e paligjshëm të territoreve ukrainase, shkruan The Guardian.

Matthew Luxmoore i Wall Street Journal shkruan se aktori rus, Ivan Okhlobystin, me sa duket e kanalizoi Hitlerin dhe bëri thirrje për një “luftë të shenjtë” ndërsa ishte në skenë.

/abcnews.al