Putin “braktiset” nga aleatët? Zyrtari i lartë rus jep dorëheqjen nga posti

schedule11:08 - 30 Nëntor, 2022

schedule 11:08 - 30 Nëntor, 2022

Dhoma e sipërme e parlamentit rus ka miratuar dorëheqjen e Alexei Kudrin si kreu i Dhomës së Auditimit, duke i hapur rrugën atij për të marrë një rol në gjigantin rus të teknologjisë Yandex.

Një aleat i Vladimir Putin gjatë gjithë karrierës së tij, Kudrin është zyrtari më i lartë i qeverisë ka lënë postin që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Kudrin pritet të marrë një rol të lartë në Yandex, i cili javën e kaluar njoftoi një rishikim të mundshëm gjithëpërfshirës të qeverisjes që do të linte njësitë e tij kryesore të biznesit në Rusi nën pronësi të re.

Ai ka thënë se dëshiron të fokusohet në “projekte të mëdha”, por këmbënguli se nuk e ka zgjedhur ende këtë post.

Një veteran prej rreth 25 vitesh në shërbimin publik, Kudrin ishte ministër i financave për më shumë se një dekadë midis 2000 dhe 2011, dhe ndërsa mbante lidhje të ngushta me Putinin, ai mbajti një profil relativisht të ulët në rolin e tij aktual si kreu i Auditimit. Dhoma, mbikëqyrëse i shpenzimeve publike të Rusisë.

“Po, kjo ishte iniciativa ime, pasi jam në kërkim të projekteve të reja interesante në jetën time”, tha Kudrin, duke vënë në dukje se kjo ishte tërësisht zgjedhja e tij./abcnews.al