Pushimet e para me fëmijën: Jini të përgatitur për gjithçka

schedule07:49 - 31 Dhjetor, 2021

schedule 07:49 - 31 Dhjetor, 2021

Nëse këto janë festat e para me fëmijën tuaj, atëherë ato janë padyshim të veçanta. Nëse foshnja juaj është vetëm disa ditë ose javë, atëherë duhet të jeni vërtet të përgatitur për gjithçka.

Ndryshimet e gjuajtjeve të minutës së fundit

Siç do t’ju thotë çdo prind, fleksibiliteti është rregulli nr. 1. Sidomos nëse jeni një bebe e re dhe tani i gjeni “hapat” dhe ritmet me fëmijën tuaj, atëherë përgatituni që disa plane mund të ndryshojnë.

Vendosni qëllime të vogla

Hiqni dorë nga planet madhështore për vitet e tjera. Darka në një restorant të mirë apo një udhëtim, janë plane që është mirë të mos i bëni.

Në javët e para me fëmijën tuaj do të ndiheni të rraskapitur, të lodhur dhe në ankth për t’u kujdesur për të. Gjithashtu do të ndiheni më të sigurt nëse jeni në shtëpi nga një dhomë hoteli, ose nëse i kaloni mbrëmjet në divanin tuaj të rehatshëm, sesa të jeni diku ku duhet të pyesni vazhdimisht se çfarë po bën i vogli juaj.

Shmangni blerjet në qendrat e mëdha tregtare

Më mirë të bëni blerjet tuaja në internet nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Sidomos me pandeminë në zhvillim dhe galopimin e mutacionit Omicron, ai shmangi hapësirat e mbyllura që do të ishin të mbushura me njerëz këto ditë, si qendrat e mëdha tregtare.

Gjumi juaj

Më mirë të bëni kompromis me idenë se gjatë këtyre festave nuk do të flini vonë. Këto festa do të jenë të parat me bebin tuaj dhe kjo në vetvete është e veçantë. Por pagjumësia është në program me një të porsalindur në shtëpi.

Jini të përgatitur për gjithçka

Ajo që ka vërtet rëndësi është të përgatiteni që disa nga planet tuaja mund të ndryshojnë. Përshtatuni me rutinën e re dhe vendosni synime të vogla për këto ditë. Lërini tavolinat e mëdha dhe preferoni të shkoni si mysafir diku ku do të ndiheni rehat dhe do të jeni në gjendje të kujdeseni për fëmijën tuaj në çdo gjë që ai ka nevojë. Nga ndërrimi i pelenave te ushqimi dhe gjumi.

Këto janë pushimet e para që do të kaloni bashkë dhe është një “e para” që është në vetvete kaq e veçantë. Prandaj sigurohuni që të shijoni çdo moment./abcnews.al