Publikoi foton nga kufiri i Bullgarisë, PD përgënjeshtron Ramën: Fajtor për krizën në Kakavijë

schedule18:05 - 17 Gusht, 2020

schedule 18:05 - 17 Gusht, 2020

Pas presidentit Ilir Meta dhe nënkryetarit të LSI-së Petrit Vasili në lidhje me një dukument që ka publikuar ambasada shqiptare në Gresi ka reaguar edhe Partia Demokratike.

Sekretari i PD për Çështjet Ndërkombëtare, Arben Kashahu në një konferencë për mediat ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka shpërdoruar detyrën si kryeministër dhe ministër i jashtëm duke lejuar krizën humanitare 5- ditore me radhët e gjata në Kakavijë apo Kapshticë.

Kashahu ndër të tjera në deklaratën e tij për mediat thekson se Rama ka publikuar sot disa foto nga kufiri greko- bullgar që i përkasin 4 viteve më parë, dhe shton se radhët për të cilat flet kryeministri në pikën kufitare mes Bullgarisë e Greqisë zgjatën vetëm disa orë, dhe jo me ditë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:Debati për Kakavinë, Rama-Metës: Mëso Ilir se s’të ka borxh Shqipëria!

Deklarata e Plotë:

Edi Rama ka shpërdoruar detyrën në lejimin e krizës humanitare në pikën kufitare të Kakavijës, ku, tragjikisht, humbi jetën edhe një fëmijë.Kryeministri i vendit i cili është njëkohësisht edhe Ministër i Jashtëm fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë, u informua që në datën 5 gusht zyrtarisht për vendimet e marra nga pala greke për të menaxhuar pandeminë me shtetasit që hyjnë në Greqi. 11 ditë më parë Edi Rama e dinte se çfarë do të ndodhte, por vazhdoi pushimet pa e vënë ujin në zjarr për mijëra shqiptarë që e pësuan prej neglizhencës së tij kriminale.

Dokumenti i bërë publik nga Presidenti i Republikës, nxjerr në dritë neglizhencën dhe papërgjegjshmërinë e kryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm Edi Rama.

Ai nuk bëri asgjë. Shkoi me pushime luksoze dhe i la shqiptarët të dynden në pikën kufitare pa asnjë lajmërim, pa asnjë masë për të parandaluar atë katastrofë humanitare.

Dokumenti i datës 5 Gusht tregon se Edi Rama është përgjegjës i drejtëpërdrejtë për atë që ndodhi në kufijtë tanë me shtetin fqinjë. Ai është përgjegjës për vuajtjet dhe humbjet që pësuan shqiptarët në pritje për të kaluar kufirin.

Tradhëtia e tij ndaj shqiptarëve vazhdon edhe sot, kur genjen duke i shitur fotot e 4 viteve më parë në kufirin Bullgaro-Grek si bllokim të kufirit sot, i cili ka zgjatur vetëm
pak orë dhe pa arsye të ngjashme me Shqipërinë.

Shkrimi i i gazetës greke Kathimerini që paraqitet në foton e Edi Ramës sot, i përket 2 shkurtit 2016. Megjithatë, asnjë foto nga asnjë kufi tjetër i Europës nuk jusitikon dot dështimin e Ed Ramës dhe braktisjen e shqiptarëve.

Edi Rama e dinte që në 5 Gusht shtrëngimin e masave në kufirin me Greqinë, por nuk gjeti kohë gjatë pushimeve luksoze në rezidencat qeveritare të bëjë qoftë edhe një postim në facebookun e tij për të informuar shqiptarët.

Ky është shpërdorim i pastër detyre që solli si pasojë humbjen e një jete të pafajshme.

Prokuroria e Posaçme është thirrur sërish në provë për të treguar se nuk është një strukturë në shërbim të qeverisë dhe se ka guximin./abcnews.al