Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

schedule07:20 - 5 Tetor, 2021

schedule 07:20 - 5 Tetor, 2021

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, të veshur me pantoflat e tyre. Dhe ka nga ata që as nuk i heqin, duke vazhduar t’i veshin në shtëpi, deri në kohën kur të shtrihen.

Nëse i përkisni kategorisë së dytë, ka arsye serioze për të hequr dorë nga ky zakon.

Shikoni tre arsye për to:

Transport bakterial

Dyshemeja dhe qilimat në punë kanë mijëra baktere. Studiuesit në Universitetin e Arizonës kanë vlerësuar se shumica e këpucëve përmbajnë, mesatarisht, rreth 421,000 baktere. Hulumtimet kanë treguar se shumë këpucë madje kanë bakterin E.coli i cili “magnetizohet” në këpucë pas vizitës tuaj në tualetet publike.

Shkatërrimi i dyshemeve

Kjo kryesisht ka të bëjë me dyshemetë prej druri. Sa më shpesh të ndoten, aq më shpesh duhet t’i pastroni, diçka që në dyshemetë prej druri nuk shkon shumë mirë. Sigurisht nuk është vetëm papastërtia që shkatërron dyshemetë por edhe këpucët me takë.

Nuk ndihmon shëndetin tuaj

Shkencëtarët theksojnë se është mirë që këmbët tuaja të ecin zbathur ose me çorape brenda në shtëpi. Muskujt në shputat e këmbëve bëhen më të fortë dhe kështu është më e vështirë t’i dëmtosh ata./abcnews.al