Pse është më mirë të bëni dush gjatë natës

schedule19:13 - 31 Mars, 2022

schedule 19:13 - 31 Mars, 2022

Dermatologët rekomandojnë që të kaloni rreth 5 deri në 10 minuta në ditë në dush. Ndërsa disa mund të mos e fillojnë ditën pa një dush në mëngjes, të tjerë preferojnë të largojnë stresin e përditshëm gjatë natës. Dhe megjithëse kur bëni dush varet nga preferencat tuaja personale, ata që zgjedhin natën në fakt mund të korrin më shumë përfitime për bukurinë dhe shëndetin.

Mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.

Një dush në mbrëmje relakson trupin dhe mendjen dhe kur e bëni atë në kohën e duhur mund t’ju japë gjithashtu një gjumë më të mirë të natës. Dushi 90 minuta para gjumit me ujë të ngrohtë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë rreth 10 minuta më shpejt se zakonisht. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë ul pak temperaturën e trupit, e cila nga ana tjetër i dërgon trupit një sinjal se është koha për të shkuar në shtrat.

Është më mirë për lëkurën.

Bërja e dushit para se të shkoni në shtrat mund t’ju ndihmojë gjithashtu të përballeni me aknet. Flokët mbledhin bakteret dhe produktet grumbullohen gjatë gjithë ditës, dhe ndërsa koka qëndron në jastëk, e gjithë kjo papastërti transferohet në këllëfin e jastëkut dhe më pas në fytyrën tuaj. Për shkak se lëkura rigjenerohet ndërsa ne flemë, gjumi me lëkurë të pastër dhe të freskët do të thotë gjithashtu se qelizat e reja do të jenë të shëndetshme.

Mund të lehtësojë alergjitë sezonale.

Nëse vuani nga alergjitë sezonale, dushi i natës mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Të jesh jashtë do të thotë që alergjenët, si poleni dhe pluhuri, të grumbullohen në lëkurë dhe rroba dhe nëse nuk bëni dush para gjumit, mund të përfundoni në shtrat. Nëse e keni zakon të bëni dush në mëngjes, mendoni të ndryshoni rutinën tuaj dhe të bëni një dush natën për të shmangur simptomat e pakëndshme.

Flokët do të jenë më të shëndetshëm.

Nëse i lani flokët gjatë natës, do të keni më shumë kohë për t’i lënë të thahen natyrshëm. Kjo, nga ana tjetër, do t’i mbajë flokët me shkëlqim dhe gjallë për më gjatë, pasi ruan lagështinë. Tharja e flokëve pas një dushi në mëngjes mund t’i dëmtojë ato, duke i lënë të dobët.

Ndihmon në përballimin e djersitjes së tepërt.

Ndërsa një dush në mëngjes është një mënyrë e shkëlqyer për t’u rinovuar përpara se të filloni ditën, një dush në mbrëmje mund të ndihmojë vërtet në parandalimin e erës së keqe të trupit. Marrja e një dush të freskët para gjumit mund të ndihmojë në reduktimin e djersitjeve gjatë natës nga të cilat vuajnë shumë njerëz.

Mund të parandalojë ngërçet e muskujve.

Nëse muskujt tuaj ju dhembin pas një dite të gjatë në punë, një dush i nxehtë mund t’ju lehtësojë. Ndërsa uji i nxehtë bie në trup, ai ndihmon në zbutjen e tensionit të muskujve dhe promovon një gjumë më të mirë të natës. Një dush i nxehtë mund të parandalojë gjithashtu ngërçet e këmbëve gjatë natës, një gjendje e zakonshme që prek deri në 60% të njerëzve./abcnews.al