Pollet shpallin fituese Melonin, mediat e huaja: Europa do të alarmohet nga fitorja e saj

schedule23:37 - 25 Shtator, 2022

schedule 23:37 - 25 Shtator, 2022

Italia pas shumë vjetësh pritet të drejtohet nga një forcë e të djathtës ekstreme, duke iu referuar sondazheve të mediave vendase.

Siaps polleve të para pas përfundimit të votimeve në Itali, partia “Vëllezërit e Italisë” drejtuar nga ekstremistja Georgia Meloni, do të jetë fituese e zgjedhjeve dhe ajo do të jetë kryeministrja e re e vendit.

BBC, Reuters dhe Guardian i referohen një exit poll të RAI-t, por shprehen se ka raste që exit poll në vend të kenë dale të gabuara.

Liderja e ekstremit të djathtë Giorgia Meloni ka fituar zgjedhjet e Italisë, sipas sondazheve të daljes, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

Nëse ato konfirmohen, zonja Meloni do të synojë të formojë qeverinë më të djathtë të Italisë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Një Itali e udhëhequr nga Meloni do të alarmojë pjesën më të madhe të Evropës me Rusinë në luftë në Ukrainë.

Ajo parashikohet të fitojë midis 22-26% të votave, thotë një sondazh i Rai, përpara rivalit të saj më të afërt Enrico Letta nga qendra e majtë.

Disa sondazhe exit të sapo publikuara i dhanë aleancës së saj të djathtë një epërsi komanduese, me 41-45% të votave.