Po patrullonte kufirin turk për emigrantë, vritet polici bullgar

schedule20:11 - 8 Nëntor, 2022

schedule 20:11 - 8 Nëntor, 2022

Një polic bullgar është vrarë në kufirin me Turqinë pasi u qëllua ndërsa ishte duke patrulluar kufirin turk për emigrantët, thanë zyrtarët.

Sgt Petar Bachvarov u godit kur ai dhe një koleg panë një vrimë në gardhin kufitar pranë fshatit Golyam Dervent, tha ministri i Brendshëm.

Kufiri është bërë gjithnjë e më popullor me emigrantët që përpiqen të kalojnë në BE.

Oficeri i policisë u godit me armë zjarri kur ai ndezi një pishtar, thanë ata.

Rreth 10-15 plumba u qëlluan nga territori turk, thanë ministrat.

Ndërsa kolegu i tij kishte arritur të fshihej pas automjetit dhe shpëtoi i padëmtuar.

Zyrtarët bullgarë thanë se trafikantët e emigrantëve ishin përgjegjës të sulmit, shkruan BBC. 

Prokurorët i thanë më vonë televizionit bullgar se autoritetet turke kishin arrestuar një të dyshuar dhe një bashkëpunëtor të dyshuar. Asnjëri prej tyre nuk besohet të jetë turk.

Bullgaria është bërë një rrugë kryesore për njerëzit që përpiqen të arrijnë në BE nga Lindja e Mesme dhe Afganistani.

Banorët i thanë radios bullgare se grupe emigrantësh të parregullt shiheshin shpesh duke ecur nëpër Golyam Dervent, por nuk kishte pasur kurrë dhunë.

Ministria e Brendshme e Bullgarisë tha se më shumë se 12,740 emigrantë u arrestuan në Bullgari në nëntë muajt e parë të 2022, dyfishi i numrit të vitit të kaluar.

Numri i tentativave për kalime kufitare gjithashtu u dyfishua në 80,000 në tetë muajt e parë të vitit.

Një gardh me tela u ngrit në kufirin e saj 270 km (170 milje) me Turqinë gjatë krizës evropiane të emigrantëve në 2015-16.

Megjithatë, patrullat kufitare gjejnë rregullisht vrima të bëra nga trafikantët e emigrantëve.

Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitar Stojanov u tha gazetarëve se gardhi kufitar ishte bërë i pasigurt dhe duhej zëvendësuar me mure dhe barriera të larta.

Ndonëse policia kufitare nuk është sulmuar më parë, dy oficerë policie u vranë në gusht kur një autobus që kishte hyrë ilegalisht në Bullgari me dhjetëra emigrantë përplasi automjetin e tyre në portin e Detit të Zi të Burgasit./Abcnews.al/