Pllaka infeksionale në dhëmbë? Mënyrat natyrale për t’i larguar në një kohë të shkurtër

schedule10:31 - 14 Janar, 2022

schedule 10:31 - 14 Janar, 2022

A e dini se higjiena orale ndikon në shëndetin e përgjithshëm të një personi? Sipas studimeve, pa higjenën e duhur orale trupi nuk mund të luftojë bakteret në trup dhe një infeksion është mjaft i mundshëm.

Pllaka grumbullohet në dhëmbë nga mbeturinat e ushqimit dhe e bën edhe më të vështirë pastrimin e tyre. Kjo rrit rrezikun e kariesit dhe infeksioneve. Mjekët rekomandojnë pastrimin çdo 6 muaj, por ka disa mënyra për ta reduktuar këtë rrezik në mënyrë natyrale.

Përdorni uthull molle

Fusni furçën e dhëmbëve në uthull molle që të njomet dhe më pas lani dhëmbët rregullisht. Shpëlajeni gojën tërësisht. Përsëriteni maksimumi 1-2 herë në javë, pasi kjo uthull mund të dëmtojë dhëmbët nëse e përdorni më shpesh.

Lajeni me sodë buke

Në vend të pastës së dhëmbëve, përdorni sodë buke dhe pak kripë për të hequr pllakën nga dhëmbët tuaj. Një tretësirë ​​mund të bëni edhe nga gjysmë filxhani sodë, 1 gotë ujë, 10 pika vaj limoni, 4 kg glicerinë dhe 1 kg xhel Aloe Vera. Përzieni dhe përdorni dy herë në ditë.

Hani disa fruta

Merrni disa nga frutat tuaja të preferuara të kuqe (luleshtrydhe, domate) dhe fërkojini mishrat dhe dhëmbët. Lëreni të kalojnë 5 minuta dhe shpëlajeni gojën me sodë buke dhe ujë të ngrohtë për një buzëqeshje më të bardhë.