Planifikuesja e martesave tregon shpenzimet e gabuara që bëjnë çiftet në dasma

schedule12:44 - 7 Tetor, 2022

schedule 12:44 - 7 Tetor, 2022

Ka shumë për t’u marrë parasysh kur bëhet fjalë për planifikimin e një dasme, çdo vendim vjen me një çmim të rëndë. Nuk është e pazakontë që çiftet të kuptojnë se sa para po harxhojnë për shpenzime të panevojshme vetëm pas pushimeve.

Për fat të mirë, profesionistët në Insider përgjuan disa nga ekspertët më të mirë të dasmave për të zbuluar tendencat që do të ishte e mençur t’i kalonit në ditën tuaj të madhe.

SHAMPANJAT

Marie Kubin, themeluesja dhe CEO e Rent My Wedding, zbuloi se ky trend është i shtrenjtë dhe gjithashtu pak i vjetëruar. Ajo tha: “Jo të gjithë të ftuarve u pëlqen shampanja, kështu që pothuajse gjithmonë do të mbeten gota të plota në tryezë dhe shumë shishe të pahapura. Këto janë para të humbura”.

TULLUMBACE 

Nuk duhet të shpenzoni një pasuri për dekorimin. “Ju nuk dëshironi që pritja juaj të duket si një festë ditëlindjeje,” tha Marie. “Sfondet e balonave rrallë ofrojnë pamjen elegante që meritojnë.” Nëse dëshironi një zonë të dedikuar për të bërë fotografi, ajo sugjeron të përdorni pak gjelbërim si sfond, më mirë merrni disa bimë që do të rrinë me ju ose gjeni një vend me lule ose blini lule!

PECETA TË PERSONALIZUARA DHE ETIKETA EMRASH

Me siguri keni qenë në një dasmë ku çifti ka shtuar inicialet apo edhe datën e dasmës në peceta. Edhe me shumë mundësi as që e vuri re! Pra, pse të harxhoni para për to për ditën tuaj të madhe?

Kiana Jepsen, menaxhere e dasmave tha: “Pecetat e printuara janë një detaj i shtrenjtë që shpesh kalon pa u vënë re gjatë gjithë eventit. Përdorimi i pecetave të thjeshta për koktej në një ngjyrë ose print që përputhet me temën e dasmës mund të jetë një opsion më i lirë.”

PRINTIME TË TË GJITHA LLOJEVE

Mund të jetë mirë t’i bëni ata të shikojnë printimet tuaja për një sekondë, por në realitet, askush nuk do t’i vlerësojë ato aq sa duhet!

Cavin Elizabeth, fotograf i dasmave tha për Insajderin se trendi mund ta çojë atë buxhet në mënyrë të rrezikshme! “Ceremonia juaj nuk është një seminar biznesi i përpunuar që ka nevojë për kaq shumë letër, gjithashtu nuk është miqësore me mjedisin.”/abcnews.al